Archiv: Společnost | Menšiny


Lidé bez přístřeší v neděli na Palackého náměstí v Praze demonstrovali za dodržování lidských práv. Akce se zúčastnily asi dvě desítky bezdomovců a jejich příznivců. Podporu jim přišla vyjádřit i poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques. "Vztah společnosti k bezdomovcům, představa, že jsou to jiní lidé, kteří mají práh citlivosti někde jinde, že nemají podobné potřeby jako my, je zcela scestná," řekla Jacques ČTK. Dodala, že bydlení je základní lidskou potřebou člověka. Podle ní by v 21. století v rámci Evropské unie problém bezdomovectví v zásadě nemusel existovat. Podle Jacques lidé bez přístřeší těžko mohou řešit svůj problém sami - je to úkol celé společnosti, státu, politiků. Poslankyně řekla, že malou účast dokáže pochopit. "Pokud člověk nebydlí, tak mu těžko zbývá energie na cokoliv. Mají důležitější starost, starost o svůj život," řekla Kateřina Jacques. Organizátor demonstrace Jiří Vancl z občanského sdružení Dům Agapé, které pomáhá lidem bez přístřeší, se však domnívá, že bezdomovci musí ke svému problému přistupovat aktivně. Uvedl také, že hlavní město by mělo vypracovat koncepci boje proti bezdomovectví.

Podle letošní národní zprávy o bezdomovectví v Česku chybí tisíce lůžek pro lidi bez přístřeší. V současnosti mohou využívat po celé republice kolem 6000 lůžek. Nejvíce lidí bez přístřeší pobývá v Praze, podle odhadů 5000 až 6000. Při posledním pražském sčítání bezdomovců v roce 2004 venku přenocovala polovina z více než 3000 zaznamenaných osob. V Brně bylo letos zjištěno 1179 bezdomovců, téměř tři čtvrtiny z nich tvořili muži.

Policisté nezjistili, že by byl při sobotním koncertu neonacistických kapel v kulturním domě v Dražicích na Táborsku, jehož ze zúčastnilo zhruba 250 příznivců neonacismu, porušen zákon. Policie prošetřuje údajné hajlování jednoho z účastníků koncertu při odjezdu. Od starosty obce ani dalších přítomných nedostala policie žádná oznámení, která by ji opravňovala k ukončení koncertu, informovala ČTK jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.

Postup policie při akci kritizovali zástupci sdružení Tolerance a občanská společnost a senátor Jaromír Štětina, podle nichž měli policisté proti účastníkům koncertu zasáhnout. "Z průběhu celého vystoupení těchto zahraničních hudebních skupin nebylo zjištěno, že by došlo k narušení právního řádu. Rovněž nebylo zjištěno, že by došlo k páchání trestných činů případně přestupků jak ze strany účinkujících, tak účastníků koncertu," uvedla Kameníková. Policisté vyhodnocují materiály pořízené při koncertu. Na 150 policistů sledovalo jeho průběh, několikrát také kontrolovali účastníky uvnitř.

Oznámení, že jeden z účastníků po koncertě hajloval, přijala policie až po ukončení akce, nyní ho vyšetřuje, uvedla Kameníková. "Rovněž až po ukončení koncertu převzala policie od zástupců sdružení Tolerance a občanská společnost materiál, který obsahuje podezření, že na území České republiky dochází k nezákonné distribuci CD se závadovými texty, svastikou a zástupnými symboly," dodala Kameníková. Policie si také od všech novinářů vyžádala obrazové záznamy pořízené při koncertu.

"Samozřejmě, že měla policie zasáhnout. Vždyť policie sama říká, že to je shromáždění neonacistů, a jestliže nezasáhla, tak tím dává najevo, že nacismus je v našem státě povolen," řekl ČTK Štětina, který se přijel na místo podívat. Podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost na koncertě nezazněly žádné texty se zjevnými projevy rasismu, písně celkem pěti skupin mají ale rasistický podtext. "Pokud se jeden z účastníků dopustí přestupku nebo trestného činu, tak to obecně neznamená, že policie okamžitě zasáhne proti všem a nasadí pořádkové jednotky. To bychom si asi nikdy neobhájili, zvláště pokud to bylo venku mimo objekt," řekl ČTK mluvčí policejního prezidia Roman Skřepek. Konkrétně však sobotní akci nechtěl komentovat, akci řídilo okresní ředitelství.