Archiv: Společnost | Menšiny


Zhruba 220 příznivců hnutí skinhead a dalších lidí se v sobotu zúčastnilo protestního pochodu Svitavami. Chtěli upozornit na údajný justiční omyl v procesu s Vlastimilem Pechancem, který byl před čtyřmi lety odsouzen za rasově motivovanou vraždu svitavského Roma Oty Absolona k 17 letům vězení. Akce se obešla bez incidentů. Na pořádek dohlíželo asi 50 policistů se psy, další stovka policistů byla připravena v záloze. Na hlavním svitavském náměstí organizátoři přednesli projevy, v nichž kritizovali Pechancovo odsouzení a požadovali obnovu procesu.

Zájem svitavské veřejnosti pochod nevzbudil. Svitavští Romové radnici už před ním kritizovali za to, že ho povolila. Radnice se brání tím, že nemá možnost demonstraci zabránit, protože její oznamovatel splnil všechny náležitosti zákona. Na podporu Romů před týdnem zorganizovala anarchistická organizace Antifa vzpomínkovou akci s průvodem městem a pietním aktem u Absolonova hrobu. K pochodu asi 30 mladých lidí se přidala jen jediná čtyřčlenná skupina místních Romů s kočárkem.

Podle pravomocného rozsudku Pechanec v červnu 2001 na diskotéce ve Svitavách dvakrát bodl nožem do břicha Absolona. Třicetiletý Rom v nemocnici zemřel. Jeho družka, s níž měl dvě malé děti, podlehla v roce 2002 rakovině. Pechance poslal v roce 2003 soud na 17 let do vězení. Znalci Pechance u soudu označili za osobu jen velmi těžko převychovatelnou. Pechanec celý případ u soudu označil za vykonstruovaný. Důkazy předložené obžalobou byly podle něj smyšlené.

Liga proti antisemitismu obvinila senátorku a starostku ostravského městského obvodu Lianu Janáčkovou z rasistických výroků na adresu Romů. Liga se opírá o zvukovou nahrávku, na níž údajně Janáčková v souvislosti s Romy hovořila o vysokém plotě s elektřinou, dynamitu a odstřelování. Senátorka autentičnost nahrávky zpochybnila, kritizované výroky pokládá za přinejmenším vytržené ze souvislostí, nařčení z rasismu odmítla. Pokud takových slov použila, tak v té souvislosti, že se ptala na schůzce se starousedlíky z kolonie Bedřiška, kam byli nastěhováni i Romové, co má podle jejich názoru udělat.

"Já je (Romy) nemám kam dávat. Já chápu, že je to vůči vám prostě nespravedlivé, ale já bych opravdu musela vzít prostě musela vzít jenom ten dynamit a odstřelit je, což jako...", uvádí na nepříliš kvalitní nahrávce žena, kterou je podle Ligy proti antisemitismu Janáčková. Senátorka ale vyloučila, že by slova jako dynamit a odstřelit použila. Podle Janáčkové je celá věc zmanipulovaná, cítí za tím politický atak ze strany bývalého starosty za ODS Radomíra Michniaka. Totéž si myslí bývalý místostarosta a současný radní Jiří Jezerský. Podobně jako Janáčková vyloučil, že by nahrávka mohla pocházet z loňského 15. března z jednání bytového odboru, na kterém byly probírány stížnosti k sestěhovávání ostravských Romů. Janáčková uvedla, že byla ten den v Senátu. Zástupce sdružení Romea později datum opravil, nahrávka je podle něj z 15. srpna. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) ČTK řekl, že bude chtít nejprve slyšet vyjádření Janáčkové. Pak by se tím mohl zabývat senátní mandátový a imunitní výbor, "pokud to přijde jako oficiální stížnost".