Archiv: Společnost | Menšiny


Vládní agentura pro řešení romských otázek by měla vzniknout k 1. lednu příštího roku. V diskusním pořadu České televize to řekla ministryně Džamila Stehlíková (SZ), která má ve vládě na starosti problematiku menšin a lidských práv. Úkolem agentury bude pomáhat státním orgánům, obcím i nevládním organizacím koncepčně řešit romské problémy tak, aby se hospodárně využily vložené prostředky. Stehlíková počítá i s využitím prostředků od Evropské unie. Agentura má zaměstnávat asi 70 lidí, z toho šest desítek přímo v regionech. Podle Stehlíkové však způsob fungování agentury musí nejprve projednat jednotlivá ministerstva, jichž se bude její činnost dotýkat.

Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) v pořadu namítl, že před založením agentury bude ještě třeba přijmout novou "životaschopnou" koncepci romské otázky, protože všechny dosavadní přijaté koncepce jsou podle něj "hloupé". Stehlíková však již s žádnou novou koncepcí nepočítá. Podle Čunka má stát nejprve dostatečně motivovat Romy i další "sociálně vyloučené" skupiny obyvatel k hledání práce. "V zásadě je ta pomoc směřována k někomu, koho přemlouváme, aby vstal z postele a šel něco udělat. Přičemž když to neudělá, tak si zase lehne a dostává stejné peníze," prohlásil Čunek. "My jsme přeci nuceni situací, ve které žijeme, chodit do práce, živit rodiny," uvedl. Podle Čunka získá Česko na pomoc "sociálně vyloučeným" letos a v příštích šesti letech z různých fondů Evropské unie celkem 13 miliard korun. Již letos se prvních peněz mohou dočkat ti, kdo měli včas připravené své projekty.

Starostové menších měst a obcí zesílili tlak na změnu způsobu rozdělování daňových příjmů tak, aby je nediskriminoval ve prospěch velkých měst. Stále věří, že se jim podaří dohodnout začlenění změny do vládní reformy veřejných financí. V opačném případě chtějí přistoupit k protestům. Oznámili to v úterý v Praze na tiskové konferenci k podpisu Smlouvy obcí a měst proti daňové diskriminaci. Ke smlouvě o společném postupu při prosazování změn rozpočtového určení daní se mohou připojit starostové z celé republiky. V čele má sedmičlenné předsednictvo, mluvčí je zlínská senátorka Jana Juřenčáková. Cílem smlouvy je podle ní sdružit obce v úsilí o odstranění daňové diskriminace menších měst a obcí v ČR. "Chceme společně bojovat za ochranu ústavou zaručeného práva měst a obcí a chceme, aby nás vláda vzala jako partnera," uvedla senátorka.

Starostové ze Zlínského kraje už dříve představili návrh, který počítá se zvýšením příjmů obcí na úkor největších měst, a dohodu obcí na financování neinvestičních výdajů vyšších celků. Výzvu ke změně současného systému přídělu státních peněz podle nich podpořilo již na 800 starostů z celé České republiky. Nynějším pravidlům starostové vyčítají znevýhodnění obcí s méně než 100.000 obyvateli, kdy nejmenší obce dostávají na občana až 6,5násobně méně peněz než Praha. Starostové především odmítají to, aby čtyři největší města, a to Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, v nichž žije pětina všech obyvatel země, získávala více než polovinu prostředků pro všechny obce a města.