Archiv: Společnost | Menšiny


Policisté nezjistili, že by byl při sobotním koncertu neonacistických kapel v kulturním domě v Dražicích na Táborsku, jehož ze zúčastnilo zhruba 250 příznivců neonacismu, porušen zákon. Policie prošetřuje údajné hajlování jednoho z účastníků koncertu při odjezdu. Od starosty obce ani dalších přítomných nedostala policie žádná oznámení, která by ji opravňovala k ukončení koncertu, informovala ČTK jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.

Postup policie při akci kritizovali zástupci sdružení Tolerance a občanská společnost a senátor Jaromír Štětina, podle nichž měli policisté proti účastníkům koncertu zasáhnout. "Z průběhu celého vystoupení těchto zahraničních hudebních skupin nebylo zjištěno, že by došlo k narušení právního řádu. Rovněž nebylo zjištěno, že by došlo k páchání trestných činů případně přestupků jak ze strany účinkujících, tak účastníků koncertu," uvedla Kameníková. Policisté vyhodnocují materiály pořízené při koncertu. Na 150 policistů sledovalo jeho průběh, několikrát také kontrolovali účastníky uvnitř.

Oznámení, že jeden z účastníků po koncertě hajloval, přijala policie až po ukončení akce, nyní ho vyšetřuje, uvedla Kameníková. "Rovněž až po ukončení koncertu převzala policie od zástupců sdružení Tolerance a občanská společnost materiál, který obsahuje podezření, že na území České republiky dochází k nezákonné distribuci CD se závadovými texty, svastikou a zástupnými symboly," dodala Kameníková. Policie si také od všech novinářů vyžádala obrazové záznamy pořízené při koncertu.

"Samozřejmě, že měla policie zasáhnout. Vždyť policie sama říká, že to je shromáždění neonacistů, a jestliže nezasáhla, tak tím dává najevo, že nacismus je v našem státě povolen," řekl ČTK Štětina, který se přijel na místo podívat. Podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost na koncertě nezazněly žádné texty se zjevnými projevy rasismu, písně celkem pěti skupin mají ale rasistický podtext. "Pokud se jeden z účastníků dopustí přestupku nebo trestného činu, tak to obecně neznamená, že policie okamžitě zasáhne proti všem a nasadí pořádkové jednotky. To bychom si asi nikdy neobhájili, zvláště pokud to bylo venku mimo objekt," řekl ČTK mluvčí policejního prezidia Roman Skřepek. Konkrétně však sobotní akci nechtěl komentovat, akci řídilo okresní ředitelství.