Archiv: Společnost | Menšiny


Divadlo bezdomovců, které v Praze působí pod názvem Ježek a čížek, si odvezlo stříbrnou medaili z maďarského města Vásvár, kde se účastnilo celostátní přehlídky amatérských divadel. Cenu Maďarské divadelní společnosti získali čeští bezdomovci za představení s názvem Tanuljunk idegen nyelveket!/Lets learn languages! (Pozor na jazyk!), které nacvičili společně s maďarským bezdomoveckým ansámblem Aha Színpad pod vedením maďarského režiséra. "Byli jsme jediným zahraničním souborem, který na přehlídce vystupoval. Stříbrná medaile pro nás neznamená jen úspěch na poli mezinárodní amatérské divadelní scény. Svou existencí se totiž snažíme dokázat, že bezdomovci nejsou jen špinavé apatické trosky povalující se kolem nádraží, ale především lidé, kteří se dostali do svízelné životní situace a mají své sny a cíle," řekl ČTK ředitel divadla Ježek a čížek Jakub Balabán.

Divadlo pražských bezdomovců Ježek a čížek vzniklo v roce 2000, jeho první herci vzešli z řad prodejců časopisu Nový Prostor. Souborem prošly asi tři stovky lidí, před diváky předstoupila asi třetina z nich. Některým hercům se díky divadlu podařilo najít zaměstnání i bydlení a zařadit se do většinové společnosti. Za odehrané představení dostávají stokorunu, zkoušejí však zdarma. Provoz divadla je financován z řady různých zdrojů - od pražského magistrátu či městských částí, z prostředků různých ministerstev, Evropské unie i firem a soukromých přispěvovatelů. Informace o divadle a jeho představeních jsou uvedeny na internetové stránce www.jezekacizek.cz.

Nový zákon o sociálních službách, který měl umožnit potřebným získat péči hlavně v domácím prostředí, nahrává zatím stále spíš velkým ústavům. Novinářům to v Praze řekli účastníci konference, která se zaměřila na dopad normy na začleňování do společnosti. Podle nich totiž domovy důchodců a ústavy dostaly zhruba 85 procent letošních dotací.

Zákon platí od ledna. Postižení či senioři dostávají od státu příspěvky na péči. Sami si mají platit opatrování doma či ústav. Do příspěvků by mělo letos putovat 8,9 miliardy. Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) je potřeba deset miliard. Poskytovatelé služeb dostali v dotacích od ministerstva a krajů sedm miliard korun.

Podle ředitele sdružení Fokus a inspektora kvality služeb Pavla Nováka letošní rozdělení dotací postihlo hlavně preventivní a terénní služby, jako je osobní asistence či raná péče. "Právě tyto služby měly být podle záměru hlavně podporovány, jsou přitom nejvíc bity," uvedl Novák. Podle něj se dá předpokládat, že některé krajské ústavy budou letos nakonec "přefinancovány", naopak některým menším poskytovatelům hrozí zánik.

Podle ředitelky sdružení Duha pro lidi s mentálním postižením Taťány Kudějové se kraje při rozdělování dotací ocitly "ve střetu zájmů". Obvykle podpořily hlavně své domovy důchodců a ústavy. Podle poskytovatelů služeb by kraje přitom měly zajištění služeb naplánovat podle složení obyvatel a jejich potřeb. "Žádný kraj prakticky ale plán sociálních služeb nemá," řekla Kudějová.

Problémy přináší i to, že si lidé příspěvky na péči často nechávají a služby si neplatí. Podle Jabůrkové je k utrácení za péči ale nic nemotivuje. Podle odborníků by příspěvky měly být vázány na služby a klient by je měl dostat jen tehdy, pokud prokáže, že si za ně skutečně zajistí opatrování. Tuto úpravu by od příštího roku rád zavedl i ministr Nečas. Zvažuje i to, že by příspěvky byly v poukázkách. Počítá také se změnou systému dotací.