Archiv: Společnost | Krimi


Za týrání Ondřeje a Jakuba z kuřimské kauzy půjde šest lidí na pět až deset let do vězení. Nejvyšší trest vyměřil brněnský krajský soud tetě chlapců Kateřině Mauerové. Matka hochů Klára má jít za mříže na devět let. Z vězení se tak nejspíš dostane, až budou její děti téměř dospělé. Soud vynesl nepravomocné rozsudky po bezmála pěti měsících jednání.

V jednom z nejhorších případů týrání v Česku zůstává ale dál řada otazníků. Není znám motiv týráni. Právě kvůli některým nejasnostem chtějí někteří obhájci podat odvolání. Kauzou by se pak zabýval Vrchní soud v Olomouci. Třeba advokát Richard Novák zastupující Barboru Škrlovou - zřejmě nejzáhadnější postavy celého příběhu, je stále přesvědčen, že jeho klientka je oběť. Soud jí ale neuvěřil. Dal za pravdu dvěma ze tří posudků, podle nichž je čtyřiatřicetiletá žena, která se vydávala za nezletilé děti, zodpovědná za své činy. Právě Škrlová a Kateřina Mauerová, které spolu několik let žily, podle soudu vše odstartovaly. Kateřina Mauerová do sestřiny rodiny přivedla Škrlovou jako třináctiletou týranou dívku, která potřebuje pomoc. Klára Mauerová, dříve vzorná matka, pak stále více upřednostňovala nemocné a vystrašené děvče před svými syny. Podle svých slov byla zmanipulována blízkými natolik, až v ní byl zcela potlačen mateřský pud. Škrlová a sestry Mauerovy jsou už řadu měsíců ve vazbě. Podle rozsudku mají jít Kateřina a Klára Mauerovy do věznice se zvýšenou ostrahou, zbylá čtveřice do věznice s ostrahou. Hana Bašová a Jan Škrla dostali sedm let vězení a Jan Turek a Barbora Škrlová mají jít do vězení na pět let.

Soudce Pavel Göth zdůraznil, že odsouzení, z nichž většina pracovala v brněnském dětském centru Paprsek, "zneužili ideály skautingu, náboženské ideály, víry v boha a podobně". Týrání pojmenoval jako "likvidaci dětské duše". Chlapci byli podle obžaloby týráni od léta 2006 do 7. května 2007. Trýznitelé děti zavírali do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem zřejmě bylo vytvořit z dětí lidi ze zlomenou vůlí. Podle dřívějších vyjádření psychologů budou mít hoši v důsledku týrání potíže po celý život. Navíc mohou stejný model chování uplatňovat i vůči svým dětem. "Jsme rádi, že trest bude trvat přibližně do plnoletosti, chlapci teď potřebují čas, aby se ze všeho vzpamatovali," uvedla Ditta Pokorná z centra Klokánek, kde nyní Ondřej a Jakub žijí. Podle ní nechtějí své trýznitele už nikdy vidět. Odbornice na práva dětí se domnívají, že tresty za týrání a zneužívání dětí v České republice jsou nepřiměřeně nízké. Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková ČTK řekla, že i v kuřimské kauze mohly padnout vyšší tresty. S tím souhlasí také ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.