Archiv: Společnost | Krimi


Žalobce obvinil policistu za únik nahrávky, zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v pražském hotelu Savoy. ČTK to řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Setkání se uskutečnilo krátce před volbou prezidenta a zveřejnění nahrávky volbu údajně ovlivnilo. "Policista J.D. z útvaru zvláštních činností byl obviněn ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z neoprávněného nakládání s osobními údaji," řekla Zenklová. Hrozí mu pět let vězení.

Záznam, který nahrály bezpečnostní kamery hotelu, zveřejnil server Aktuálně.cz čtyři dny před volbou prezidenta. V médiích i mezi politiky se objevily spekulace o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro prezidentského kandidáta ODS Václava Klause v ČSSD, jejíž lídři prosazovali Klausova rivala Jana Švejnara. Zveřejnění nahrávky mělo například vliv na rozhodnutí Strany zelených o tom, že se přikloní k veřejné volbě hlavy státu. Podle Zenklové policista pod smyšlenou legendou získal neoprávněně od vedení hotelu Savoy DVD, na kterém byla nahrávka schůzky mezi Šloufem a Weiglem. DVD potom předal třetí osobě, která nahrávku poskytla médiím. "K totožnosti třetí osoby nebudeme nyní nic sdělovat," upřesnila Zenklová.

Některá média uvedla, že podezřelými v kauze jsou policista Jiří Dvořák a pracovník rozvědky Petr Bakeš. Proto případ vyšetřují inspekce těchto složek a věc dozoruje žalobce specializovaný na trestnou činnost policistů a pracovníků tajných služeb z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1. Do vyšetřování ale zasáhl i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Ten podle zdrojů ČTK nevedl samostatné šetření, ale měl pouze za úkol zjistit některé speciální informace, které pak poskytl státnímu zástupci.