Archiv: Společnost | Krimi


Ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku chtěl někdo v noci na pátek zapálit rodinný dům nového místostarosty Josefa Bouly (ČSSD). Do objektu hodil hořící zápalnou láhev. Při útoku nebyl nikdo zraněn. Nově zvolený starosta města Jaroslav Hanák (ČSSD) ČTK řekl, že napadení zřejmě souvisí s velmi napjatými vztahy mezi členy veselského zastupitelstva. Škody se odhadují na 2500 korun. Boula uhasil požár ještě před příjezdem hasičů. Při nočním útoku špatně došlápl na nohu, kterou si dříve léčil. Proto ráno musel navštívit svého lékaře. Útok mohl skončit tragicky. Pachatel hodil na dům dvě zápalné láhve. První zasáhla jen okenní římsu, která ohořela. Druhá láhev se ale dopadla do sklepa, v němž je umístěn plynový kotel. Aby ji tam útočník mohl vhodit, musel předtím rozbít dlažební kostkou sklepní větrací okno.

Představitelé veselské radnice jsou rozhádaní, osazenstvo rady města se počátkem týdne výrazně obměnilo. V jeho nejvyšším vedení nově usedli sociální demokraté, kteří v koalici nahradili lidovce. Zastupitelé v pondělí odvolali starostu Martina Bedravu (KDU-ČSL) a na jeho místo zvolili sociálního demokrata Hanáka, místostarostou se stal jeho stranický kolega Boula. Novou koalici utvořila ČSSD s uskupením Veselská volba 2002, která měla až dosud obsazen post místostarosty, dále s KSČM a Veselskou perspektivou. Sporů měla někdejší radniční koalice více. Bývalý starosta Bedrava se domnívá, že se rozpadla po personálním auditu, který v minulosti nařídil. Následovalo po něm totiž propuštění několika úředníků. Město mělo navíc v úmyslu sloučit tři své příspěvkové organizace do akciové společnosti, což by mohlo znamenat další propouštění.

Katarský princ Hámid bin Abdal Sání, který byl v Česku v létě 2005 nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými dívkami a poté předán do své vlasti, nebude v Kataru postaven před soud. Katarský generální prokurátor rozhodl o ukončení řízení proti němu. Informovalo o tom Rádio Česko. Sání byl v průběhu odvolacího řízení rozhodnutím tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) předán do Kataru. Tam mělo řízení s ním pokračovat před místními justičními orgány. Katarský generální prokurátor podle Rádia Česko rozhodl o zastavení řízení proti Sánímu už loni 27. ledna. Zástupci katarské justice pak údajně o tomto rozhodnutí podali zprávu české straně diplomatickou cestou, do Česka ale prý žádná taková informace nedorazila. Před měsícem potom katarský generální prokurátor o ukončení řízení osobně informoval českého velvyslance v Kataru Antonína Blažka, uvedlo Rádio Česko. Princ byl vydán do Kataru s podmínkou, že tam bude souzen. Člen katarské královské rodiny byl Obvodním soudem Prahy 2 nepravomocně odsouzen za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami ke 2,5 roku vězení. Soud vynesl verdikt přesto, že tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru. Soud a posléze i Městský soud v Praze konstatovaly, že ministrovo rozhodnutí bylo nezákonné. Nejvyšší soud však uvedl, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit.

Průběh soudního řízení u okresních soudů v Česku je nyní možné sledovat na internetu. Lze tak učinit prostřednictvím nové služby infoSoud, kterou oficiálně spustilo ministerstvo spravedlnosti. Během roku se k systému připojí i krajské soudy. Vedle účastníků soudních řízení může službu využívat i široká veřejnost. Na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Zájemce o informace o soudním řízení do formuláře na adrese http://infosoud.justice.cz zadá příslušného jednací číslo řízení, a to trestního, občanského nebo dědického. Přes počítač se dozví jeho historii i aktuální stav. K dispozici bude mít například údaje o zahájení řízení, vydání rozhodnutí, podání odvolání, odeslání k nadřízenému soudu, přerušení řízení a pravomocném skončení věci. Soudy očekávají, že lidé si informace o průběhu svých řízení zjistí na internetu a nebudou kanceláře soudů zatěžovat telefonickými dotazy. "Rychleji si informace o řízeních budou zjišťovat i jednotlivé soudy mezi sebou. Čekáme, že díky tomu dojde ke zbourání kamenných zdí kolem české justice," řekl předseda hradeckého krajského soudu Milan Bořek.

Údaje o řízení budou z jednotlivých okresních soudů do aplikace přicházet v pravidelných intervalech jednou denně. Aplikace neobsahuje osobní údaje. Podle Pospíšila má obdobnou službu zatím asi polovina zemí Evropské unie. Spuštěním nové služby chce ministerstvo naplnit cíl převést do roku 2012 většinu agend do elektronické podoby. Zatím od loňského roku fungují e-podatelny a insolvenční rejstřík. Letos ministerstvo spravedlnosti ještě hodlá spustit aplikace elektronického platebního rozkazu a úřední desky.