Archiv: Společnost | Krimi


Z plzeňské věznice Bory uprchli v úterý dva nebezpeční vězni. Rostislav Roztočil a Roman Čabrada byli odsouzeni za vraždu, řekla ČTK policejní mluvčí. Čabrada si odpykával trest za vraždu německého starosty a obchod s drogami, Roztočil za vraždu egyptského studenta. Policie vyhlásila celostátní pátrání, uzavřela státní hranici i okolí Plzně. "Při ranním sčítání v 10:30 byli oba vězni ještě na místě. Ve 13:30 pak bylo zjištěno, že nejsou v pracovní skupině, v níž měli být. Proto vedení věznice nařídilo nové sčítání, při kterém oba vězni chyběli. Jakmile se po následném pátrání uvnitř věznice potvrdilo, že oba zmizeli, okamžitě o tom informovala vězeňská služba policii," řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Osmapadesátiletý Rostislav Roztočil pochází z Prahy, měří 180 centimetrů, má pleš a modrozelené oči. Devětadvacetiletý Čabrada je z Chebu. Měří 186 centimetrů, má hnědé vlasy, hnědé oči a tetování po celém těle, uvedla mluvčí. Čabrada byl letos odsouzen ke 24 letům vězení za vraždu německého starosty a obchody s drogami. Roztočil byl podle Zdeňka Jemelíka ze spolku Šalamoun, který se zabývá případy nespravedlivě odsouzených lidí, odsouzen v roce 1985 za vraždu egyptského studenta, která se stala o deset let dříve. Soud mu vyměřil 24 let vězení, později mu trest zmírnil na 17 let. Roztočil tvrdí, že vraždu nespáchal. Za několik týdnů mělo u pražského soudu začít řízení o povolení obnovy procesu.

V kriminálním podsvětí údajně existuje poptávka po tom, aby někdo padělal směnku, která by prokázala, že stíhaný podnikatel Radovan Krejčíř půjčil ČSSD 60 milionů korun. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr vnitra František Bublan. Vedení ČSSD půjčku popřelo a Krejčíře veřejně označilo za lháře a zbabělce. Krejčíř v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes v říjnu prohlásil, že v roce 2002 půjčil sociální demokracii 60 milionů korun za slib, že mu strana pomůže mimo jiné získat státní podnik Čepro. Peníze v hotovosti prý předal svému obchodnímu partnerovi Jakubovi Konečnému, který je poté půjčil ČSSD. Konečný Krejčířovi vystavil směnku, jež je splatná v březnu 2006. Druhou směnku prý podepsal Konečnému tehdejší místopředseda ČSSD Stanislav Gross. Krejčíř má údajně originál směnky Konečného a kopii směnky Grosse. Konečný je však nezvěstný, což nyní potvrdil i ministr Bublan. Krejčíř, který nyní žije na Seychelských ostrovech a má tamní občanství, je v České republice stíhán za rozsáhlou trestnou činnost. Nejvážnější obvinění se točí kolem celního dluhu za dovezené ropné produkty ve výši 2,8 miliardy korun. Policie Krejčíře viní z toho, že byl hlavou zločinného spolčení. Obviněn je také z toho, že připravoval vraždu celníka. Seychelské ostrovy považují Krejčíře za svého občana a odmítají ho do ČR vydat.

Bývalý jugoslávský soudce Željko Milanovič stane před českým trestním senátem. Jednačtyřicetiletý Srb byl podle policie hlavou pětičlenného gangu, který chtěl vytvořit nový drogový kanál do České republiky. Skupina prý obchodovala s kokainem a pervitinem. Gang byl pozatýkán letos v lednu při akci s krycím názvem MUP. Zároveň s Milanovičem policie zadržela jeho družku, pětadvacetiletou ženu z Českých Budějovic, a tři muže z Prahy ve věku 62, 46 a 43 let. Všichni čelí obvinění z drogových deliktů, za které jim hrozí až patnáctileté vězení. Tři muži jsou ve vazbě, jeden si odpykává trest za jinou kriminalitu. Při zásahu policie zabavila přes šest kilogramů kokainu a 1,6 kilogramu pervitinu. Z uvedeného množství lze připravit 3000 dávek pervitinu v hodnotě tři miliony korun a 12.000 dávek kokainu v hodnotě 12 milionů korun. Milanovič je srbské národnosti. Česko mu v roce 1994 poskytlo z humanitárních důvodů azyl. Za války v bývalé Jugoslávii pracoval podle policie jako soudce. V Česku vlastní firmu DM Praha se sídlem v Praze 4 a autopůjčovnu MŽ v Praze 5. Ani jedna firma ale nevykazovala žádnou činnost, pravděpodobně sloužily jen ke krytí nelegálních zisků. Policisté Milanoviče zatkli počátkem ledna 2005, když se pokoušel překročit česko-slovenské hranice. Zbytek gangu policie pozatýkala o dva dny dříve na Berounsku přímo při prodeji drog. Zatčení předcházelo třináctiměsíční sledování.