Archiv: Společnost | Krimi


Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová chce příští týden podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu proti rozhodnutí ministerstva financí, které zamítlo její žádost o prominutí platby čtyřicetimilionové pokuty. Brožová to řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Kvůli pokutě, kterou Nejvyššímu soudu uložil finanční úřad, a jejímu zatajení před ministerstvem, už Pospíšil podal na Brožovou návrh na zahájení kárného řízení. Odůvodnil to především tím, že Brožová jako manažerka nezvládá svoji roli předsedkyně soudu a celý problém nijak neřešila. Oficiálně byl návrh podán kvůli závažnému porušení zákona o majetku státu a porušení povinnosti při výkonu veřejné správy. Pospíšil návrh odůvodnil i tím, že Brožová se proti pokutě neodvolala a ministerstvo se o ní dozvědělo až v polovině listopadu, kdy NS žádal o peníze na zaplacení penále.

Brožová všechna obvinění odmítá. Podle ní šlo o administrativní a méně závažná pochybení v rámci investic u Nejvyššího soudu, která nepřipravila daňové poplatníky o žádné peníze. V tomto případě jde podle ní o přelévání peněz z jedné státní instituce na druhou. Žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu proti rozhodnutí ministerstva financí Brožová zdůvodnila tím, že v 98 procentech případů prý ministerstvo financí podobné pokuty vzniklé v justici promíjí. Za odlišným postupem v jejím případě pak vidí snahu odstranit ji z postu šéfky Nejvyššího soudu.

Pospíšil i Brožová v ČT také naznačili, jak budou problém s pokutou řešit. Ministr uvedl, že po jednáních s ministerstvem financí se mu možná podaří dojednat možnost rozložit splácení na deset let. Brožová pak kromě správní žaloby znovu požádá ministra financí Miroslava Kalouska o prominutí pokuty. Pokud by všechny kroky selhaly, bude po ministerstvu financí žádat mimořádné navýšení rozpočtu na tento rok a peníze by mu později vrátila.