Archiv: Společnost | Krimi


Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová chce příští týden podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu proti rozhodnutí ministerstva financí, které zamítlo její žádost o prominutí platby čtyřicetimilionové pokuty. Brožová to řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Kvůli pokutě, kterou Nejvyššímu soudu uložil finanční úřad, a jejímu zatajení před ministerstvem, už Pospíšil podal na Brožovou návrh na zahájení kárného řízení. Odůvodnil to především tím, že Brožová jako manažerka nezvládá svoji roli předsedkyně soudu a celý problém nijak neřešila. Oficiálně byl návrh podán kvůli závažnému porušení zákona o majetku státu a porušení povinnosti při výkonu veřejné správy. Pospíšil návrh odůvodnil i tím, že Brožová se proti pokutě neodvolala a ministerstvo se o ní dozvědělo až v polovině listopadu, kdy NS žádal o peníze na zaplacení penále.

Brožová všechna obvinění odmítá. Podle ní šlo o administrativní a méně závažná pochybení v rámci investic u Nejvyššího soudu, která nepřipravila daňové poplatníky o žádné peníze. V tomto případě jde podle ní o přelévání peněz z jedné státní instituce na druhou. Žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu proti rozhodnutí ministerstva financí Brožová zdůvodnila tím, že v 98 procentech případů prý ministerstvo financí podobné pokuty vzniklé v justici promíjí. Za odlišným postupem v jejím případě pak vidí snahu odstranit ji z postu šéfky Nejvyššího soudu.

Pospíšil i Brožová v ČT také naznačili, jak budou problém s pokutou řešit. Ministr uvedl, že po jednáních s ministerstvem financí se mu možná podaří dojednat možnost rozložit splácení na deset let. Brožová pak kromě správní žaloby znovu požádá ministra financí Miroslava Kalouska o prominutí pokuty. Pokud by všechny kroky selhaly, bude po ministerstvu financí žádat mimořádné navýšení rozpočtu na tento rok a peníze by mu později vrátila.

Obvinění z násilí, kterého se údajně na českém lékaři Petru Klapetkovi dopustili rakouští policisté, na dotaz ČTK rozhodně odmítl policejní inspektor Christian Mayr z tyrolského Riedu. Tam byl 58letý Klapetek 27. prosince předveden po sporu v jednom z místních hotelů. Mayr označil Klapetkovo chování za krajně nestandardní, poznamenané velkými výkyvy v chování, z něhož získal dojem, že jde o "psychicky nemocného člověka, který přesně neví, co se děje". "Z naší strany rozhodně nedošlo k žádnému porušení předpisů nebo práv předvedeného," zdůraznil.

Klapetek uvádí, že jeho hotelový účet byl výrazně předražen, a proto žádal o jeho podrobný rozpis. To prý recepční odmítla a zavolala policii. Dva její příslušníci byli podle Klapetkových dodatečných údajů sdělených českým médiím brutální, udeřili ho obuškem a nasadili mu pouta. V policejním protokolu o zadržení a výslechu na zemském policejním inspektorátu, který Klapetek dobrovolně podepsal, je však pouze zmínka o chvatu v oblasti krku. Podle Mayra se Klapetek policistům opakovaně odmítl prokázat, a ti jej proto vyzvali, aby s nimi jel na stanici. Čech s tím sice souhlasil, ale požadoval, aby ho doprovázela manželka, což podle Mayra odporuje předpisům. "Když ani po několika výzvách nechtěl nastoupit, sáhli policisté k lehkým donucovacím prostředkům. Jakmile je ale Klapetek upozornil na to, že nedávno prodělal operaci hlavy, okamžitě od nich upustili," uvedl Mayr, který byl osobně přítomen výslechu. Když si pak Klapetek stěžoval na zdravotní problémy, byla přivolána pohotovost a český lékař byl převezen do nemocnice. Tam byl ale na vlastní žádost propuštěn a vrátil se na policejní stanici, kde podal na oba policisty trestní oznámení. Opakovaně se přitom oháněl styky na vysokých politických místech v Praze.