Archiv: Společnost | Krimi


Dvaatřicetiletý recidivista David Lubina byl potrestán za vraždu střihače televize Nova Michala Velíška. Pražský městský soud mu ve středu uložil výjimečný třiadvacetiletý trest vězení. Verdikt není pravomocný. Odvolal se Lubina, který nesouhlasí s uložením výjimečného trestu, i žalobkyně Marcela Kratochvílová, která žádá doživotí. Případem se tak nyní bude zabývat pražský vrchní soud. Lubina obtěžoval loni v září v parku na Karlově náměstí v centru Prahy mladou ženu a ohrožoval ji pistolí. Všiml si toho Velíšek, a když se ženy chtěl zastat, útočník po něm dvakrát vystřelil. Velíšek, který byl tehdy na procházce s roční dcerou v kočárku, útok nepřežil. "Obžalovaný zničil život celé rodině, ale způsobil ještě další věc. Soud by se nedivil, kdyby se nyní řada lidí začala bát jít někomu na pomoc," vysvětlil předseda senátu Pavel Benda jeden z důvodů uložení zpřísněného trestu. Za Velíškovou tragickou smrtí totiž stála jediná jeho věta: "Slečno, potřebujete pomoci?" Pro uložení doživotí, jak chtěla žalobkyně, však podle Bendy nebyly podmínky. Nejpřísnější trest se podle něj ukládá za několikanásobné či opakované vraždy. Kratochvílová ale trvá na svém: "Stupeň nebezpečnosti tohoto pachatele pro společnost je tak vysoký, že nepřichází v úvahu uložení jiného trestu než doživotí." Připomněla, že Lubina se v minulosti dopustil opakovaně násilné trestné činnosti a uložené tresty vězení na něj neměly žádný vliv.

Policie po roce vyhodnocování trestního oznámení dospěla k závěru, že v souvislosti s udělením armádní zakázky na likvidaci nepotřebné munice firmě Poličské strojírny mohl být spáchán trestný čin. Začátkem června proto protikorupční služba zahájila vyšetřovací úkony. "Je zde podezření na trestný čin podvodu a porušování předpisů o zahraničním obchodu s vojenským materiálem," řekla ČTK mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková.

Na vyšetřování dohlíží Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Proti komu konkrétně je podezření namířeno, Vokráčková neuvedla, neřekla ani, kdo podal trestní oznámení. Řekla pouze, že jde o zakázku na rozebrání a ekologickou likvidaci protitankových min. Smlouvu uzavřelo s Poličskými strojírnami ministerstvo obrany. Případnému pachateli by za podvod hrozilo až dvanáctileté vězení.

O podezřelé zakázce informovaly před rokem Hospodářské noviny. Uvedly, že na ministerstvu obrany měl zakázku na starost úsek pod lidoveckým náměstkem Jaroslavem Kopřivou. Největší část celkem třímiliardové zakázky - za víc než dvě miliardy - získaly podle listu bez veřejné soutěže Poličské strojírny ovládané Omnipolem podnikatele Richarda Hávy, který je řadu let přítelem lidoveckého šéfa Miroslava Kalouska. Noviny loni také napsaly, že zbrojař Háva původně platil půdní apartmán na pražském Veleslavíně, kde žije Kalouskova rodina.

Ministr obrany Karel Kühnl se v rozhovoru pro Hospodářské noviny před rokem za třímiliardovou zakázku, kterou uzavřeli jeho předchůdci, postavil. "V průběhu projektu se zatím nevyskytly problémy, které by ho zpochybňovaly," prohlásil tehdy.