Archiv: Společnost | Krimi


Seychely podle české diplomacie sdělily, že nemají v úmyslu poskytovat útočiště zločincům, a tam, kde existuje dostatek důkazů, budou následovat odpovídající právní kroky. Ke kauze uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře patrně během několika týdnů Seychely oznámí, zda uznávají závazky vyplývající ze smlouvy o vydávání zločinů mezi Británií a Československem z roku 1925. Toto seychelské stanovisko ke stíhanému Krejčířovi tlumočil mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Seychely ho uvedly v nótě pro ministerstvo. Krejčíř, podezřelý z rozsáhlé majetkové trestné činnosti a přípravy vraždy celníka, uprchl policistům a nyní se skrývá na Seychelských ostrovech. Tam za ním policie nemůže, zatím zatýká postupně údajné členy jeho gangu. Pokud by ostrovní země již uzavřenou smlouvu uznala, bylo by tam možné zaslat žádost o vydání Krejčíře do Česka se všemi nezbytnými dokumenty, uvedl mluvčí.

Stanovisko Seychel považuje česká diplomacie za vstřícné. Otevírá cestu dalšímu jednání, uvedl mluvčí. Seychelský konzul Ernst Pindur v září uvedl, že Krejčíř má seychelské občanství, a nemůže být tedy vyhoštěn z této země ani v případě, že by porušil zákon. Podle české policie Krejčíř odjel z ČR a poté přicestoval na Seychely s falešným pasem znějícím na jméno Tomiga. Zřejmě tak porušil tamější zákony. Miliardář Krejčíř v červnu utekl při policejní prohlídce jeho domu. Na Seychelách je s ním i jeho rodina. Seychelské občanství si rodina koupila v roce 1996, a tím patrně přišla o české. Útěk podnikatele stál funkci policejního prezidenta a šéfa protikorupční policie.

Rostislav Roztočil a Roman Čabrada, kteří v úterý uprchli z plzeňské věznice, jsou stále na útěku. Roztočil je již údajně za hranicemi Česka. Policie už požádala o vydání mezinárodního zatykače a evropského zatýkacího rozkazu. Muži, odsouzení k dlouholetým trestům za vraždu, se z věznice dostali v bedně, kterou vyvezl nákladní automobil. Při útěku jim zřejmě někdo pomáhal. Bezpečnostní opatření se nyní zpřísní i v dalších věznicích. Kvůli útěku přerušil ministr spravedlnosti Pavel Němec dovolenou a vrací se ze zahraničí. Policisté po uprchlících pátrají zejména na místech, kde by se mohli vězni ukrývat, například v chatových oblastech.

Čabrada si odpykával trest za vraždu německého starosty a obchod s drogami, Roztočil za vraždu egyptského studenta. Při útěku se nechali zabalit do bedny, naložit a odvézt nákladním automobilem hlavní branou z věznice. Vylezli na překladišti, které je vzdáleno asi půl kilometru od věznice. Pravděpodobně měli komplice. Někdo jim pomohl se zavřením do bedny i s tím, aby se z ní dostali ven. Roztočil je údajně již mimo území České republiky. Spolku Šalamoun, který se zabývá justičními omyly, to oznámila jeho sestra. Roztočil tvrdí, že vraždu nespáchal. Z vězení prý utekl, protože si chtěl vynutit obnovení svého procesu. Kriminalisté verzi o útěku zločinců do zahraničí prověřují. Oba pobývali léta v Německu. Policie už požádala soudy o vydání mezinárodního zatykače a evropského zatýkacího rozkazu.

Obvodní soud pro Prahu 1 se bude muset znovu zabývat dědictvím po spisovateli Jiřím Muchovi, jehož součástí je dílo jeho otce, světoznámého malíře Alfonse Muchy. Ústavní soud dnes totiž vyhověl nemanželské dceři Jiřího Muchy Jarmile Plockové, která si stěžovala na rozhodnutí soudů nižší instance, jež ji z dědického řízení vyloučily. Podle ústavních soudců tak porušily právo Plockové na spravedlivý proces. Plocková před časem prokázala, že je dcerou Jiřího Muchy. Její nároky zpochybňovali ostatní spisovatelovi dědicové.

Jako dědici po Jiřím Muchovi byli již dříve určeni jeho manželka Geraldine Muchová a syn John Mucha. Veškerá autorská práva po Alfonsu Muchovi i část majetku následně vložili do lichtenštejnské nadace Mucha Trust. Nejslavnější Muchovo dílo Slovanská epopej je ale v majetku města Prahy a řada dalších děl v majetku Uměleckoprůmyslového muzea a Národní galerie, upozornila dnes Plocková. Finanční odhad Muchova díla v majetku lichtenštejnského trustu je podle Plockové čtyři miliony korun. Plocková spolu s Jiřím Muchou rozpracovávala nerealizované návrhy Alfonse Muchy. Jiří prý její práci považoval za kvalitní. Proto písemně vyjádřil přání, aby získala exkluzivní práva na navrhování a výrobu předmětů, například šperků inspirovaných dílem Alfonse Muchy. Muchova rodina podle ní nejprve souhlasila, po smrti Jiřího ale začala být proti. Muchova rodina se prostřednictvím svého právního zástupce snažila příbuznost Plockové vyvrátit například genetickým testem. Ten byl proveden z krevního vzorku uchovaného v jedné z francouzských nemocnic, kde byl Jiří Mucha operován. Pravděpodobnost otcovství byla prokázána na 99,99 procenta.