Archiv: Společnost | Krimi


Ministerstvo spravedlnosti má již připravenou žádost o vydání uprchlého vězně Rostislava Roztočila, kterého v sobotu zadržela německá policie. Její odeslání zdržuje jen nutný překlad do němčiny. Podle mluvčího ministerstva Petra Dimuna však žádost, která má několik stovek stran, poputuje v nejbližších dnech. Už v sobotu byl na Roztočila, odsouzeného v Česku za vraždu, vydán mezinárodní zatykač. Německé úřady vzaly uprchlého vězně v neděli večer do vydávací vazby. Roztočil uprchl z plzeňské věznice minulé úterý společně s dalším vězněm Romanem Čabradou, rovněž odsouzeným za vraždu. Za zdi vězení se dostali ukryti v bedně v nákladním voze. V útěku jim pomáhal zatím neznámý komplic. Roztočil byl v roce 1985, kdy žil v Rakousku, odsouzen za vraždu egyptského studenta. Na žádost úřadů tehdejší ČSSR byl zatčen, držen ve vazbě, ale Rakousko jej nakonec odmítlo vydat. Do Československa jej nevydalo v roce 1992 ani Německo, kam se později přestěhoval. Zatčen byl v roce 2000 na přechodu ve Svatém Kříži. Jednání o obnově Roztočilova procesu bylo u Krajského soudu v Praze naplánováno na 1. prosince.

Druhý vězeň Roman Čabrada, který v úterý spolu s Roztočilem uprchl z plzeňské věznice, je stále na svobodě. Policie po něm intenzivně pátrá. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová v neděli večer uvedla, že policie má informace o pohybu vězně Čabrady, ale z taktických důvodů je nebude zveřejňovat. Mluvčí bádensko-württemberské policie potvrdil, že pátrání po Čabradovi se odehrává na území celého Německa, odmítl ale sdělit bližší údaje. Policie stále upozorňuje na nebezpečnost odsouzeného vraha, který je pravděpodobně ozbrojen a napojil se zřejmě na podsvětí. Trvá zvýšená kontrola automobilů na všech hraničních přechodech. Policisté doporučují lidem vyvarovat se kontaktu s neznámými osobami a nepodceňovat rizika spojená s autostopem.

Kvůli úternímu útěku dvou vězňů z plzeňské věznice bude kázeňsky potrestáno dalších osm lidí. Mezi potrestané patří také dozorce, který odpovídal za kontrolu pracoviště, z něhož Rostislav Roztočil a Roman Čabrada utekli. Tento příslušník je navíc podle Kuly již trestně stíhán pro porušování dozorčí služby. Nyní je zproštěn výkonu služby. Již v úterý Kula odvolal ředitele věznice Jaroslava Zemana. Zbylí pracovníci budou potrestáni snížením platů o pět až 15 procent po dobu jednoho až tří měsíců. Jsou mezi nimi i první zástupce ředitele plzeňské věznice Bory Pavel Šefl a další zástupce ředitele věznice pro věci ekonomické.

Koncert asi stovky neonacistů ve Zlaté Olešnici na Jablonecku ukončil krátce před půlnocí zásah policejních těžkooděnců. Důvodem zásahu byly písně s rasistickým podtextem, řekla ČTK jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová. Účastníci akce jsou podle ní podezřelí z podpory a propagace fašismu. V souvislosti s koncertem neonacistů, který se v sobotu večer uskutečnil ve Zlaté Olešnici na Jablonecku, obvinila policie jediného člověka. "Čtyřiadvacetiletý muž ze Sokolova je podezřelý z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování práv, další dva se zřejmě také dopustili trestného činu, ale obviněni zatím nebyli," řekla ČTK jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová. Devět zadržených se podle ní dopustilo přestupku. Údajně soukromé oslavy narozenin, na které se ale podle zjištění policie platilo čtyřsetkorunové vstupné, se zúčastnilo 140 mladých lidí. Policejní těžkooděnci koncert předčasně ukončili krátce přes půlnocí. Důvodem byly písně s rasistickým podtextem, které zachytili. K výslechu předvedli 12 lidí. "Na základě výslechů pátráme ještě po jednom z účastníků, který se zřejmě dopustil trestného činu," dodala Knopová. Na místě zasahovalo 260 policistů, přítomna byla okresní státní zástupkyně. Do akce se vedle jednotky rychlého nasazení zapojila i celní správa a cizinecká policie. Hlídky na silnicích podle policejní mluvčí při kontrolách zajistili v šesti automobilech věci jako trička, odznaky, čepice, DVD a CD s extremistickou tematikou. Další trička zabavili policisté přímo na místě koncertu. Symboliku na zajištěných věcech nyní podle Knopové zkoumají odborníci.

Tvrdší zásahy policie proti neonacistům budou podle ministra vnitra Františka Bublana pokračovat. Policie bude zasahovat v případech, že půjde o skupinu, která má ve svých nahrávkách neonacistické texty. "Už to je důvod k tomu, aby tato skupina nemohla vystupovat," řekl Bublan novinářům. Policie by podle něj mohla zakročit i proti akci pořádané komunisty, pokud by při ní někdo nabádal k rasové či třídní nenávisti. V minulosti přitom policie nezakročila v řadě případů, kdy měla od ochránců lidských práv informace o tom, že na akci vystoupí skupiny, které neonacismus propagují. Kvůli liknavému postupu se pak stala terčem kritiky nejen ochránců lidských práv, ale i médií a politiků.