Archiv: Příroda | Počasí


Nezvykle teplá zima připravila české cestovní kanceláře přibližně o 800 milionů korun na tržbách za zimní zájezdy. V meziročním srovnání to představuje 35procentní pokles loňských tržeb ve výši asi 2,3 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Celkové ztráty podnikatelů závislých na zimní turistice však jsou ještě vyšší, neboť většina Čechů si zimní dovolenou organizuje sama.

Propad tržeb CK není tak hrozivý, jak se předpokládalo ještě v lednu. Situaci podle mluvčího asociace Tomio Okamury zachránil únor, kdy se sněhové podmínky na zahraničních i tuzemských horách zlepšily. V únoru se totiž díky školním prázdninám uskutečňuje téměř polovina všech zimních dovolených a tržby rostou až o 80 procent oproti lednu. "Kdyby prázdniny byly v lednu, tak by to bylo mnohem horší," řekl Okamura.

Analytická společnost Mag Consulting odhaduje, že celkově Čechům zůstalo na účtech osm miliard korun, které chtěli původně vynaložit na zimní dovolenou, ale kvůli nedostatku sněhu je neutratili. Ušetřených osm miliard však podle šéfa společnosti Jaromíra Beránka neznamená, že o stejnou sumu na druhé straně přišla horská zimní střediska. "Jedna třetina té sumy jsou nepřímé náklady, tedy peníze, které měli lidé připraveny na lyžařské vybavení, oblečení, brýle, a podobně," tvrdí Beránek. Zimní lyžařská střediska doma i v zahraničí tak Češi kvůli tomu, že zůstali doma, ochudili zhruba o 5,3 miliardy korun.

Zima bez sněhu však má pro cestovní kanceláře i přívětivější tvář. "Lidé přesunou spotřebu na léto, to je jeden z důvodů, proč prodej zájezdů na první moment letos tak běží," řekl Beránek. Údaje cestovních kanceláří mu dávají za pravdu. Prodej letních dovolených až s půlročním předstihem se letos zvýšil někde i o 20 procent oproti loňskému roku. Lidé si také dopřávají dražší zájezdy než loni.

Na nedostatek sněhu doplácejí kromě cestovních kanceláří například vlekaři, kteří vyčíslili ztráty na stamiliony až miliardu korun. Nyní jim hrozí, že nebudou schopni splácet úvěry a žádají o pomoc stát. Ztráty počítají také malé hotely a pensiony.