Archiv: Příroda | Počasí


Česko bude jako předsednická země EU usilovat o odtabuizování tématu využívání jaderné energie. Uvedl to vicepremiér pro záležitosti EU Alexandr Vondra (ODS) na středečním veřejném slyšení Senátu o opatřeních v oblasti globální změny klimatu. "Bude nutné otevřeně diskutovat na téma jaderné energie, bez které se dnes v řešení klimatických změn neobejdeme," prohlásil Vondra. Připomněl v této souvislosti vytvoření jaderného fóra, jehož první setkání se uskuteční příští pondělí v Bratislavě za účasti předsedů vlád. České předsednictví EU v roce 2009 by se podle Vondry mělo soustředit také na dosažení mezinárodního konsenzu v boji proti změnám klimatu, bez kterého bude snažení unie odsouzeno k neúspěchu. EU se podle vicepremiéra podílí na světových emisích pouze 13 procenty, k největším světovým znečišťovatelům patří Čína, USA a Indie.

Náměstek ministra průmyslu Martin Tlapa pokládá využívání energie z jádra za nejvýhodnější pro Česko. "To, co se nám zdá jako cesta, která v modelu České republiky vychází jako schůdná, reálná, přijatelná, je využití jaderné energie jako jednoho z důležitých faktorů toho, jak plnit závazky a snižovat emise v České republice," uvedl náměstek. Vybudování dvou bloků jaderné elektrárny o výkonu 800 megawattů by podle Tlapy mělo udržet současnou cenu energie a Česko by splnilo závazky v oblasti obnovitelných zdrojů a také by zabezpečilo energetickou soběstačnost české ekonomiky.

Tisíce lyžařů zavítaly o víkendu do českých a moravských hor, kde začala letošní zimní sezona - většinou o několik týdnů dříve než loni. Nápor návštěvníků byl podle provozovatelů mnohde srovnatelný s vrcholem sezony. Někde díky neukázněným řidičům vznikly dopravní problémy, někteří lyžaři se ale hned o prvním víkendu sezony zranili. V horách bylo hodně sněhu a upravené sjezdové dráhy a běžecké trasy. V Jeseníkách platil druhý stupeň lavinového nebezpečí. Návštěvnost srovnatelnou s hlavní sezonou hlásila některá centra v Krkonoších a v Orlických horách. První nápor lyžařů zažily i Krušné hory a Šumava. Na severu museli provozovatelé zimních center řešit první problémy s neukázněnými řidiči. Třeba Boží Dar připravil dvě velká záchytná parkoviště, ale mnozí řidiči nechali vozy odstavené v obci i přes zákaz.

V Krušných horách se zase o víkendu staly čtyři lyžařské úrazy. Lyžařské podmínky tam byly dobré, v neděli se ale kvůli vyšším teplotám zhoršoval stav některých sjezdovek. Na Vysočině začala sezona v pěti ze zhruba 30 středisek. Rozjely se vleky na Čeřínku a Šacberku na Jihlavsku, v Novém Jimramově a na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí na Žďársku a ve ski areálu Svatá Anna u Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Spokojeným vlekařům dělá vrásky na čele předpověď počasí: teploty by se měly přes den držet nad nulou, v noci jen málo pod bodem mrazu.

Rekordní návštěvnost zaznamenala střediska ve Zlínském kraji, která o víkendu zahájila alespoň částečně provoz. Podle provozovatelů se počty lidí na sjezdovkách i v přilehlých restauracích dají přirovnat k vánočním svátkům, kdy je návštěvnost areálů většinou nejvyšší. Vleky se o víkendu rozjely i na šesti místech Beskyd. První opravdu zimní víkend si ale vyžádal i první zraněné. Záchranáři Horské služby ošetřili šest lyžařů.