Archiv: Příroda | Počasí


Veselí nad Lužnicí, kde loni rozvodněné řeky Lužnice a Nežárka napáchaly škodu 300 milionů korun, připravuje protipovodňová opatření za desítky milionů korun. Na rozšíření koryta pod soutokem řek a vybudování hráze, které mají ochránit obyvatele v blízkosti toků, žádá o státní dotace. Vybudování hrází kolem Alešova nábřeží a nejvíce postižené části města ochrání Veselí před zhruba padesátiletou vodou. Ochrana před větším rozvodněním by byla příliš drahá a pro obyvatele města by to také znamenalo žít za vysokými zdmi. Ve Veselí nad Lužnicí loni voda poničila majetek v hodnotě 300 milionů, před čtyřmi roky dosáhly škody 700 milionů korun. Řeky Nežárka a Lužnice vystoupaly ke 342 domům, u 123 se voda dostala i do obytné části. Evakuováno muselo být 1100 obyvatel města.

Protipovodňová opatření na Lužnici pomohl navrhnout česko-švýcarský projekt Flamis. Nejúčinnější ochranou by podle něj byl suchý poldr na Nežárce, který by dokázal zadržet miliony krychlových metrů vody a přímo ve Veselí by snížil hladinu řek o zhruba jeden metr. Vybudování poldru by ale ohrozilo obec Hamr, proto se kraj pro něj zatím nevyslovil. Kraj se kvůli ohrožení obce Hamr v březnu dohodl s městy a povodím, že protipovodňová opatření zaměří na Rožmberk, který je největším rybníkem v Česku. Při povodních 2002 i 2006 zatím obcím výrazně ulevil, jeho hráz ale nebyla příliš bezpečná, místy prosakovala voda. Současný stav Rožmberka by měla nejprve zmapovat hydrologická studie.

Za neobjektivní označil prezident Václav Klaus středeční prezentaci českých klimatologů, kteří na základě světových výzkumů dospěli k závěru, že se klima s vysokou pravděpodobností mění a přispívá k tomu i člověk. Klausovi se nelíbí především to, že účastníci akce údajně polemizovali s jeho názory, aniž by mu dali možnost je na místě obhajovat. "Mluví-li o klimatu, nic proti tomu nemám. Když ale hovoří o Klausovi, chtěl bych být u toho. Mám k tomu miliony argumentů, které bych uplatnil," řekl prezident v Karlových Varech. Vědci vystupující na prezentaci podle něj reprezentují pouze jednu názorovou skupinu, která se ke klimatu vyjadřuje.

Ředitel Centra pro otázky životního prostředí a senátor ODS Bedřich Moldan, který prezentaci českých klimatologů moderoval, ČTK řekl, že akce nebyla nijak namířena proti Klausovi. "Nebylo to absolutně ani o Klausově knížce, ani o panu prezidentovi, ani o souboji s Hradem. Bylo to prostě shrnutí klimatologických výsledků," řekl Moldan. Klaus se podle něj zabývá společenskými rozměry diskuse o klimatu. Nevidí proto důvod, proč by měl vystupovat na akci, která pouze prezentuje vědecké stanovisko klimatologů.

Někteří klimatologové vystupující na středeční akci odmítli Klausovy názory, že diskuse kolem oteplování je hysterická a míra vlivu člověka na klima je pochybná. Podle Moldana ale svými vyjádřeními pouze reagovali na otázky novinářů. Své stanovisko ke klimatickým změnám čeští klimatologové opírají o souhrn informací, které posuzuje Mezivládní panel pro změny klimatu. Klaus ČTK řekl, že ani on ani nikdo další se s klimatology nepře o to, zda se o zlomek stupně Celsia zvyšuje, či nezvyšuje globální teplota. "Přeme se zásadně o tom, jak moc to všechno lidstvu vadí a jestli má člověk přirozené mechanismy, jak se těmto vlivům bránit, nebo nemá. Na to nemá klimatologie odpovídající kvalifikaci. Na to dávají odpovědi společenské vědy," poznamenal Klaus. Dodal, že se klimatologům neplete do měření teploty, ale oni že se mu pletou do toho, jak prezentuje působení vlivů spojovaných s oteplováním na člověka a co s tím může člověk dělat.