Archiv: Příroda | Počasí


Prezident Václav Klaus svou novou knihou nemíní "lézt do zelí" klimatologům a meteorologům, ale chce rozvíjet podle něho klíčové téma současnosti, a to je ohrožování a oklešťování svobody. Za mimořádně závažný útok na lidskou svobodu považuje "módní" téma globálního oteplování. Klaus to řekl při středečním křtu své publikace Modrá, nikoli zelená planeta s podtitulem Co je ohroženo, klima nebo svoboda?

"Tato kniha není o měření teploty na zeměkouli," zdůraznil prezident, jehož ekologové kritizují za zpochybňování míry vlivu člověka na zemské klima. Polemizoval s názory, podle nichž může další oteplení mít katastrofální důsledky. Zopakoval, že během posledního tisíciletí průměrné teploty kolísaly bez větších následků. Hysterické výzvy ke změnám chování kvůli měnícímu se klimatu tak podle něj pouze straší veřejnost. V souvislosti s tím se zmínil o údajné hrozbě "nového náboženství", kterým má být environmentalismus prosazovaný i některými politiky.

Před pražskou kavárnou Slavie, kde se křest konal, čekali na prezidenta aktivisté z ekologické organizace Greenpeace. Připravili scénku, ve které prezident v gumové masce přednáší o tom, že Země je plochá a žádný geograf nemůže říct nic jiného. Rozdávali také letáčky parodující právě vyšlou knihu, když jí změnili název na Placatá, nikoliv kulatá Země s podtitulem Co je ohroženo: klima nebo zdravý rozum?

Klaus to komentoval slovy, že právě tito protestující aktivisté jsou důkazem různých hnutí, která se vezou na vlně hysterie kolem globálního oteplování a jsou hrozbou pro svobodu jednotlivce. Klaus také tvrdí, že řadu vědců a politiků motivuje v diskusi o oteplování finanční nebo politický zisk.

Citáty, nikoli vlastní výzkum nabízí publikace Modrá, nikoli zelená planeta s podtitulem Co je ohroženo: klima nebo svoboda, avizovaná několik měsíců prezidentem Václavem Klausem. Politik známý zpochybňováním míry vlivu člověka na zemské klima v předmluvě napsal, že kniha je vedlejším produktem "prezidentování na plný úvazek". Proto spíš cituje, než nabízí originální výzkum. Podle klimatologa Jan Pretla prezident odkazuje na zdroje, které jsou mu blízké. Jako vždy nadřazuje ekologii ekonomii. Stošedesátistránková publikace, jejíž obal zdobí fotografie Země uzamčené pod zeleným řetězem, vyjde oficiálně ve středu. Podle autora neaspiruje na nic jiného než na laickou znalost přírodních věd. Klaus to ale nepovažuje za vadu, problematika globálního oteplování totiž podle něj spočívá víc ve vědách společenských než přírodních. "Je více o člověku a jeho svobodě než o desetinách stupně Celsia pohybu průměrných teplot," uvádí. Téma se podle něj v poslední době stalo symbolem zápasu pravdy proti propagandě.

"Obrací se k environmentalistům, přičemž nedefinuje, koho jimi míní, zda radiální ultralevicové organizace, umírněná sdružení typu Geenpeace nebo ekology. Háže všechny do jedné skupiny," řekl Pretel po přečtení celé knihy ČTK. Prezident podle něj dal v publikaci znovu najevo, že neuznává ekologii jako vědu. Stejně jako Klaus si přední český klimatolog myslí, že by lidstvo nemělo bez rozmyslu enormně investovat do snížení emisí. Zpochybňovat ale problém tím, že o se o něm řekne, že neexistuje, je podle něj zavádějící.

Letní počasí z posledních dní vyvrcholilo patrně v sobotu, kdy meteorologové na řadě míst Česka naměřili teplotní rekordy. Maxima padla například v Praze, Jihočeském nebo Olomouckém kraji. Tisíce lidí si užívaly koupání. V následujících dnech se již ale ochladí. V pražské Libuši v sobotu odpoledne meteorologové naměřili teplotní rekord 26,5 stupně Celsia. Dosud pro tento den platila v Libuši maximální hodnota 24,9 stupně, naměřená v roce 1993. V Českých Budějovicích rtuť teploměru vystoupala na rekordních 25 stupňů Celsia. Teplotní rekord starý 61 let padl také v Olomouci. Tamní stanice naměřila teplotu 26,3 stupně.

V následujících dnech už pravděpodobně další teplotní maxima překonána nebudou. Od neděle se totiž bude podle meteorologů ochlazovat, už ve středu se očekávají nejvyšší teploty jen od deseti do 14 stupňů. Během příštího týdne - pravděpodobně již od pondělka - se také budou ve větší míře vyskytovat noční a ranní mrazíky.

Letní počasí si v sobotu užívaly tisíce lidí. Plná byla například koupaliště v Ústeckém kraji, která využívají teplou termální vodu. Poprvé v letošním roce otevřelo termální koupaliště Brná v Ústí nad Labem. Díky oteplení také do Krkonoš s předstihem přiletěli někteří tažní ptáci, například lejsek černohlavý a lejsek šedý. Při tradiční jarní akci Vítání ptačího zpěvu to zjistili ochránci přírody ze správy Krkonošského národního parku.

Přetrvávající sucho ale působí i řadu problémů. V minulých dnech hasiči varovali před rozděláváním ohňů v přírodě. Málo vody je také v řekách. Povodí Labe bude upouštět přehrady a jezy, aby na dolním toku Labe zvedlo hladinu. Plánované vlny tam bude tvořit až do úterý, aby po řece mohly splout lodě. Lidé na břehu řeky se musejí připravit na náhlé kolísání hladiny. Voda, která ubývá v krajině, rovněž komplikuje život zvěři i ostatním živočichům, kteří se neobejdou bez napajedel. Po dohodě s majiteli pozemků jim je budují myslivci.