Archiv: Příroda | Počasí


Velké průmyslové podniky i menší firmy v zaplavených krajích začínají pomalu sčítat škody, které jim kvůli povodni vznikly. Sumy zatím jen odhadují, rozhodující bude stav po úplném opadnutí vody. Lovosická Lovochemie, neratovická Spolana či Fatra Napajedla ale už teď očekávají ztráty ve výši desítek milionů korun, ústecká Setuza přichází denně o 20 milionů. Po poslední velké povodni před čtyřmi lety přišla Setuza dokonce o 200 milionů korun, výroba tehdy stála deset dní. Někteří zaměstnanci podniku nastoupili nucenou dovolenou, jiní si vybírají volno za přesčasy. Voda zalila přístav a část kolejiště v Lovochemii, která je největším českým výrobcem průmyslových hnojiv. Firma zastavila výrobu v pátek. Ztráty na tržbách jsou denně v řádech milionů korun. Záplavy zastavily výrobu i v neratovické Spolaně. Kvůli hrozbě zaplavení areálu je chemička zcela mimo provoz od čtvrtka minulého týdne a každý den této odstávky přichází zhruba o 3,5 milionu korun. Rozvodněná Sázava minulý týden překonala ochranný val a zaplavila také průmyslovou zónu v bývalém podniku Sázavan ve Zruči nad Sázavou. Ve skladech společnosti TRW Autoelektronika vystoupala až do výšky 1,3 metru. Voda ale nepoškodila žádné zařízení, pracovníci totiž stihli všechno vystěhovat. Škody za desítky milionů korun způsobila společnosti Fatra Napajedla ve Zlínském kraji rozvodněná řeka Morava. Minulý týden tady zastavili kvůli zaplavení trafostanice výrobu, obnoví ji nejdříve v polovině dubna. Záplavy na jihu Čech se na provozu velkých průmyslových podniků výrazně nepodepsaly. Většina firem v nejvíce postiženém Táborsku leží na území, kam voda nedostoupila. Z větších podniků se provoz koncem minulého týdne zastavil jen v továrně na krmiva pro psy společnosti Provimi Pet Food CZ ve Veselí nad Lužnicí, kde je zaměstnáno kolem 100 lidí a ve veselském výrobním družstvu Jihotvar.

Hladiny většiny rozbouřených českých řek zůstaly během pondělí na dosažené výšce, nebo klesaly. Dále ale rostou střední a dolní Labe a střední a dolní Morava. V sedmi krajích platí stav nouze, který v neděli večer vyhlásila vláda. Povodně budou hrozit minimálně do pátku. Ve středu totiž meteorologové předpokládají vyšší srážky, které by opět mohly zvednout hladiny řek. Před zhoršením povodňové situace ve středu a ve čtvrtek varoval ministr vnitra František Bublan. Nejvíce postižený je Jihomoravský kraj. Patrně nejtěžší situace je ve čtyřech obcích na Břeclavsku, které ohrožuje voda z obřích jezer, která se vytvořila z rozvodněných řek Dyje a Jevišovky. Přestože byla v pondělí ráno evakuace obce Novosedly na Břeclavsku pozastavena, nadále hrozí, že vesnici s 1100 obyvateli bude nutné zcela vyklidit. Ve Znojmě skončila evakuace, protože hladina Dyje znatelně klesá. Evakuace se tu týkala asi 2000 lidí. Domů se vrátili i lidé evakuovaní z jihomoravských Pohořelic.

Velké napětí panuje na severu Čech. Labe v Ústí nad Labem stále pomalu stoupá. V pondělí v 10:00 byla jeho hladina na výšce 879 centimetrů. Od půlnoci je uzavřen Mariánský most. Jedinou spojnicí pro automobilovou dopravu s částí Střekov je nyní Benešův most. Doprava již kolabuje v Děčíně. Podle prognózy by Labe v Ústí mělo kulminovat v úterý ráno, kdy dosáhne výšky 885 centimetrů. Nejhorší už mají za sebou v Mělníku. Hladina Labe tam již začala pozvolna kulminovat a neměla by ohrozit výrazně větší území než dosud. Zato v nedalekém Hoříně, který leží u soutoku Labe s Vltavou, hrozí povodně. Obec staví za pomoci dobrovolníků hráz, která je již dlouhá přes 300 metrů.

Hladina řeky Moravy v Olomouci nadále klesá. V zaplavené městské části Chomoutov se situace pozvolna zlepšuje, v Černovíře je stabilizovaná. Nadále tam prosakuje voda přes místní ochranný val a vylévá se i voda z kanalizace. Hladina ale nestoupá, protože hasiči odčerpávají vodu velkokapacitním čerpadlem. Některé obce na Olomoucku však potrápila rozvodněná řeka Oskava, jež začala ohrožovat i obytné části. S přívaly vody bojovali ve Štěpánově, do Liboše musela v noci dorazit armáda se dvěma tatrami naloženými pytli s pískem.

Hladiny Lužnice a Nežárky, které zaplavily stovky domů na jihu Čech, i nadále klesají. Voda ve Veselí nad Lužnicí od sobotní půlnoci klesla o 12 centimetrů, ulice Čs. armády je tak opět průjezdná.

Pokud se bude situace v Praze dál vyvíjet příznivě, pražský magistrát zřejmě začne ještě tento týden rozebírat mobilní hrazení proti velké vodě, které nechal postavit podél Vltavy kvůli jarním záplavám minulý týden.

Hejtmani krajů, které sužují rozsáhlé záplavy, kritizovali přístup státu při budování protipovodňových zábran. Vláda podle nich nesplnila své sliby po povodních v roce 2002 a poskytla jen zlomek peněz, které byly potřeba pro účinnější ochranu před nynější přírodní pohromou. Už teď hejtmani odhadují škody způsobené letošní povodní v řádech desítek až stovek milionů korun. Ústecký hejtman Jiří Šulc v diskusním pořadu České televize řekl, že na Labi se od posledních záplav nepostavil ani metr protipovodňových zábran či staveb. Povodí Labe podle něj nedostalo na tyto projekty od státu ani korunu, zatímco třeba město Ústí nad Labem investovalo 30 milionů korun. "Jestli někdo zaspal, tak to byl stát, který nesplnil popovodňové sliby," reagoval Šulc na nedávnou kritiku premiéra Jiřího Paroubka, že Ústí se mělo na záplavy vody připravit lépe.

Primátor Ústí Petr Gandalovič se ke kritice vlády přidal. Ústí podle něj mělo připraveno na protipovodňová opatření 30 milionů korun. Povodí Labe ale s vybudováním potřebných hrází počítalo až na rok 2007. Celý projekt má přijít na půl miliardy. Gandaloviče, který je v Ústí přímým rivalem premiéra Paroubka v blížících se volbách, předseda vlády napadl kvůli nezvládnutí situace. Primátor kritiku odmítl, Paroubek podle něj věc jen zpolitizoval.

Jiří Paroubek řekl, že v první etapě stát vynaložil na opatření proti velké vodě čtyři miliardy korun, stejnou částku uvolní v letech 2007 až 2010. Některé projekty podle něj nelze financovat, protože nejsou připraveny. Slíbil ale, že vláda zhodnotí, co lze do budoucna zlepšit - kde je třeba opravit hráze, začít budovat přehrady či poldry. Pomoc podle něj přijde i z Evropské unie. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek uvedl, že například v Jihočeském kraji nebyly za čtyři roky nalezeny peníze na odbahnění rybníků, takže neměly prostor pro zachycování vody. Škody v Jihočeském kraji v roce 2002 byly vyčísleny na 2,5 miliardy, do protipovodňových opatření ale směřovalo jen 850 milionů korun, řekl.

Podle Paroubka nestačí na změnu pouze peníze. Naznačil, že kvůli budování suchých poldrů a přehrad by podle něj bylo vhodné změnit zákon o vyvlastňování tak, aby se hodil i na tyto případy. Podle Kalouska taková změna není nutná, protože se lze domluvit s vlastníky a toto věcné břemeno jim nahradit finančně. Prevence je podle něj daleko levnější než napravování škod po katastrofě. Pomoc postiženým občanům podle šéfa lidovců nemůže být menší než před čtyřmi lety, kdy stát nabízel výhodné půjčky i dotace až 200.000 korun na rekonstrukci vodou zničených bytů a domů.

Paroubek zatím nepovažuje za nutné, aby se mimořádně scházela sněmovna. Takou možnost nabídla vládě opoziční ODS. Nevyloučil, že kvůli vyšším výdajům na odstranění povodňových škod se může zvýšit deficit rozpočtu - zatím je ale předčasné o tom spekulovat, když ještě nebyly vyčísleny škody. Místopředseda ODS Ivan Langer v České televizi uvedl, že vláda při protipovodňové ochraně zaspala. Výhrady má i k nynějším výjezdům premiéra a ministrů do zaplavených oblastí. "K čemu jim je ministr, který přiletí vrtulníkem, když se na ně valí velká voda. Co dělali do té doby?" řekl opoziční politik. Předseda KSČM Vojtěch Filip se obává, že s opadnutím vody opadne i zájem státních úřadů. Spíše než sněmovna by se podle něj měl urychleně sejít rozpočtový výbor a schválit případné mimořádné výdaje.

Humanitární organizace Člověk v tísni již dostala 23.000 dárcovských SMS. Jelikož každou textovou zprávou lidé přispějí třiceti korunami, na konto obětem povodní již touto formou dorazilo 690.000 korun. ČTK to řekl Tomáš Vyhnálek, který má pomoc při záplavách na starosti. Sbírky a další pomoc také organizují Český červený kříž, evangelická Diakonie, Česká katolická charita, sdružení ADRA a další. Vzhledem k tomu, že bankovní konta vznikla teprve před několika dny, není zatím jasné, kolik peněz se na sbírkách už sešlo. "Myslíme si, že naše hlavní pomoc nastane, až začne voda opadávat," uvedl Vyhnálek. Podle něj momentálně není evakuovaných tolik jako při katastrofálních povodních v roce 2002 a místní úřady situaci zvládají. Organizace proto zatím situace sleduje a nevysílá do postižených oblastí například kamiony s vodu a dekami jako před čtyřmi lety.

Už nyní ale chystá distribuci vysoušečů, které má na skladech. Počítá také s pomocí při rekonstrukcích škol a veřejných budov i pomoci vytopených lidem. Pro pomoc zřídil Člověk v tísni účet 555111222/0300, zájemci můžou přispět zasláním dárcovské SMS zprávy ve tvaru DMS POVODNE2006 na číslo 87777.

Evangelická Diakonie začala organizovat nábor dobrovolníků, kteří by v postižených oblastech pomáhali vyklízet a čistit poškozené objekty. Sdružení se jim postará o ubytování, dopravu i nářadí, takže nebudou zatěžovat samotné obce. "Už dnes víme že dobrovolníci půjdou do Veselí nad Lužnicí, Litoměřicka a Olomoucka," řekl ČTK ředitel evangelické Diakonie Pavel Vychopeň. Zájemci se můžou přihlásit na číslech 242 487 831/829,816,821. Přispět lze také na bankovní účet 5555555379/0800.

Postiženým pomáhá také Česká katolická charita. Její mluvčí Jan Oulík ČTK informoval, že prostřednictvím místních poboček už její členové například pomáhali při ubytovávání lidí ve Veselí nad Lužnicí. Aktivní jsou také ve Znojmě nebo Břeclavi. Plzeňský štáb v sobotu odjel na Litoměřicko, aby zjistil, jak zde můžou pomoci. Číslo účtu katolické charity na pomoc obětem povodní je 369-369369369/0800, variabilní symbol 906.

Český červený kříž oznámil, že pro postižené povodní má k dispozici vysoušeče. Už v sobotu zřídil humanitární bankovní účet 20150217/0100.

Na Mělnicku, Táborsku, Litoměřicku, Znojemsku, v Ústí nad Labem a v povodí Sázavy již působí psychosociální týmy, vyslané humanitární organizací ADRA. Jejich úkolem je pomoci lidem s překonáním stresu. Od pondělí začne takový tým působit také v Olomouci. Vedle této pomoci ADRA v postižených oblastech organizuje dobrovolníky pomáhající při odklízení naplaveného bahna. Zapůjčuje také vysoušeče a poskytuje poradenskou službu při obnově poškozených budov. Také ADRA vyhlásila sbírku, číslo účtu je 211211211/0300, variabilní symbol 444.

K solidaritě s postiženými vyzvali čeští biskupové. Kardinál Miloslav Vlk požádal všechny věřící o zapojení do aktivit katolické charity.