Archiv: Kultura | Výtvarné umění


Zlaté éře fotografie v období mezi dvěma světovými válkami a střední Evropě jako kolébce fotografické teorie je věnována ojedinělá výstava s názvem Foto: Modernost ve střední Evropě 1918 - 1945, která je od neděle přístupná ve washingtonské Národní galerii. Široce zastoupeni jsou na ní čeští fotografové. Výstava utříděná do několika témat "usiluje o to ukázat na různých spojeních, jaký měla střední Evropa kulturní smysl a jak byla vzájemně přes různé instituce propojena," řekl ČTK její kurátor Matthew Witkovsky. Z českých autorů jsou zastoupeni všichni věhlasní umělci té doby - Josef Sudek, Karel Teige, František Drtikol, Karel Plicka, Jaromír Funke či Jaroslav Rössler, ale i méně známí tvůrci jako například olomoucký surrealista Karel Kašpařík nebo skupina Linie z Českých Budějovic. "Získáváme tak relativně široký pohled na fotografický fenomén v českých zemích," uvedl Witkovsky.

Vedle prací fotografů z bývalého Československa obsahuje výstava i fotografické obrazy, koláže, obálky knih nebo snímky otištěné v tehdejších časopisech a novinách od autorů z Maďarska, Rakouska, Polska a Německa. Celkem přináší na 150 exponátů více než sta umělců, z nichž řada se americkému publiku představuje poprvé. "Spíše než o tvůrce jde na výstavě o témata, která jsou zobrazena pracemi více autorů," shrnul koncept výstavy český teoretik fotografie Vladimír Birgus, který na její přípravě spolupracoval.

O české fotografii se ve Spojených státech ví podle Vladimíra Birguse daleko více než o českém malířství nebo sochařství. "V amerických sbírkách je překvapivě mnoho českých fotografií. Vynikající fondy má například muzeum výtvarného umění v Houstonu nebo Gettyho muzeum v Los Angeles," řekl ČTK. Výstava fotografické avantgardy ve střední Evropě se od října přestěhuje do newyorského Guggenheimova muzea, v únoru příštího roku se přesune do Milwaukee ve státě Wisconsin a svou pouť zakončí v létě 2008 ve skotském Edinburghu. Ve Washingtonu bude přístupná do 3. září.