Archiv: Kultura | Výtvarné umění


Pražský hrad připravil k nadcházejícímu 90. výročí vzniku Československa několik výstav, které se budou týkat například legií v Rusku a symboliky 28. října, kdy nový stát vznikl. Prezidenti Česka a Slovenska Václav Klaus a Ivan Gašparovič by také v hradní Jízdárně v den výročí měli otevřít expozici s názvem Slovenský obraz (Antiobraz), kde Slovensko představí své moderní a postmoderní umění.

Legionářská výstava vůbec poprvé mapuje celé období (1914 až 1920), kdy československé zahraniční jednotky v Rusku působily. Zájemci si budou moci v Tereziánském křídle Starého královského paláce od 10. října do 18. ledna příštího roku prohlédnout mimo jiné fotografie, historické dokumenty, ukázky legionářské výzbroje a výstroje, vojenské řády, poštovní známky a pohlednice. Mezi dokumenty nebudou archiválie jenom z Česka, ale také z Ruska. Výstava se zaměřuje na vznik legií a na boje legionářů až do jejich návratu do vlasti. "Na konci vojenských operací v Rusku bylo v našich legiích přes 60.000 mužů a padlo jich téměř 5000," řekl ČTK Michal Burian z Vojenského historického ústavu.

Druhá expozice, která se nazývá 28. říjen v paměti Hradu a bude v Císařské konírně, se bude výročím zabývat více ze symbolického hlediska. "Je zaměřena na ideje, na nichž vznikla První republika, a na to, jak se tradice vzniku státu proměňovala v dalších letech," uvedl Pavel Zeman z archivního oddělení Hradu. Expozice totiž mapuje i další "osmičková" léta, kterými jsou například roky 1938 a 1948. Zájemci budou moci vidět například některé ústavní dokumenty, výnos o zřízení protektorátního zřízení z roku 1939 a originální posmrtné masky prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše. Začít by expozice měla 24. října a skončí 8. února příštího roku.

V Jízdárně Pražského hradu by 28. října měla začít výstava, která bude mapovat slovenské umění z několika pohledů. "Je to napříkla reflexe války a míru nebo reflexe člověka ve městě," podotkla Kateřina Horníčková, která se na Hradě zabývá kulturou. Na expozici, která potrvá do 1. března příštího roku, se podílí Slovenská národní galerie. Více informací chce Hrad zveřejnit několik dní před začátkem výstavy. V rámci oslav by se také již tento čtvrtek měl uskutečnit ve Španělském sále koncert Slovenské filharmonie.