Archiv: Kultura | Muzea


Cestu do pravěku a starověku zprostředkuje v posledních dvou měsících letošního roku dětem ze základních škol muzeum v Poličce na Svitavsku. Výstava Od doby kamenné do doby slovanských hradišť, na níž se děti mohou potkat s mamutem a osahat si předměty, které před mnoha staletími lidé používali, se do muzea vrací již poosmé. Přesto je expozice stále plná dětí. "Děti se ve školách obměňují, a tak o návštěvníky nemáme nouzi. Každoročně se k nám vracejí školy ze širokého okolí. Nejen ze Svitavska, ale třeba i z Chrudimska a dalších okresů," řekl ČTK ředitel muzea David Junek.

Výstava patří do projektu Muzeum a škola, za který poličské muzeum získalo v roce 1999 cenu nadace Open society fund Praha Světlo do muzejní brány. Projekt původně obsahoval soubor tří výstav, navazujících na výuku vlastivědy a dějepisu na základních školách. Výstavu přibližující novověk již muzeum zrušilo, zbývající dvě, pravěk a středověk, každoročně doplňuje a instaluje ve svých prostorách. V mezidobí půjčuje expozice jiným muzeím.

Expozicí provázejí průvodci oblečeni v dobových kostýmech, a navozují tak atmosféru dávno minulých časů. Výklad děti seznámí se zajímavostmi z dob, kterým je výstava věnována, do rukou mohou vzít repliky zbraní a nástrojů, které tehdy lidé používali při lovu, výrobě předmětů nebo vaření. "Mohou se vžít do role našich předků a vyzkoušet si drcení obilí, tkaní na vertikálním stavu či malovat na keramiku podle starodávných vzorů nebo jako pračlověk na stěnu jeskyně. Mohou si potěžkat kamenné, bronzové a železné sekery, nože, kamenný srp, bronzový meč či velkomoravský štít nebo se na okamžik stát Keltem a obléknout se do keltského oděvu nebo Slovanem a pokusit se psát ve staroslověnském písmu - hlaholici," zvou děti pracovníci muzea.

Pařížské židovské muzeum vystavuje cyklus ilustrací Františka Kupky k Písni písní. Soubor 134 kreseb k biblické knize, jejíž autorství bývá připisováno králi Šalamounovi, muzeum na jaře koupilo za 400.000 dolarů (zhruba deset milionů korun). ČTK ve čtvrtek o úterním zahájení výstavy informoval galerista Martin Kodl, jehož aukční síň zprostředkovala muzeu prodej od restituentů Waldesovy sbírky. Její součástí Píseň písní byla, stejně jako mnohá další Kupkova díla. Prodejem za deset milionů korun se dílo stalo nejdražší prací Františka Kupky na českém trhu. Druhým nejdražším Kupkovým dílem prodaným na aukci v tuzemsku je obraz Ocel pije, které před dvěma lety vydražila také galerie Antikva Nova Kodl za 4,45 milionu korun. Tehdy šlo o dražební rekord roku. V zahraničí však za jiné Kupkovo dílo, Vertikální plány modré a červené, zaplatil kupec v roce 1998 v přepočtu 17 milionů korun. Píseň písní nebyla prodána v aukci, ale takzvaným galerijním prodejem, cena se proto nedá s hodnotami dosaženými v dražbách srovnávat, ale poslouží k orientaci o hodnotě díla. Výstava Píseň písní potrvá do 8. ledna, na jaře by měla putovat do některého z význačných amerických muzeí. Téma Písně písní zaujímá v Kupkově uměleckém životě dlouhé období. První sérii předběžných skic Kupka vytvořil v letech 1903 až 1905. Po prvním vydání s překladem Jeana Bonnefona kresby přepracoval. Vydala je Piazza v roce 1928, poslední bibliofilské vydání je z roku 1931.