Archiv: Kultura | Muzea


Vedení rakovnického Muzea T.G. Masaryka by rádo přeměnilo Lány v poutní místo první republiky. Místo, kde žil a byl pochován první československý prezident, by mělo být v budoucnu atraktivní i pro mladší generaci. Muzeum pro zvýšení turistického ruchu například plánuje vybudování chodníku ze stochovského nádraží do Lán. ČTK to řekl ředitel Muzea T.G.M. Rakovník František Povolný. K zvýšení popularity Lán má přispět i Den T.G.Masaryka, který byl již potřetí uspořádán u příležitosti Masarykova narození. Jeho součástí je jízda historického parního vlaku, mimořádné otevření Železničního muzea v Lužné u Rakovníka, turistický pochod či pietní akt u hrobu T.G.M. v Lánech. Památce Masaryka se zde poklonily zhruba dvě stovky lidí v čele s prezidentem republiky Václavem Klausem, první dámou Livií Klausovou s vnoučaty. "Prezident Masaryk doslova vydupal náš stát ze země a byl bych rád, kdyby se v den jeho výročí v Lánech scházely všechny generace a nejen ti starší pamětníci," řekl ČTK prezident Klaus.

Součástí Dne T. G. Masaryka bylo i otevření výstavy T.G. Masaryk a jeho rodina. Výstava nabízí dokumenty přibližující členy Masarykovy rodiny. Například jsou zde vystaveny obrazy Masarykova výtvarně nadaného syna Huberta. "Mladí lidé dnes už ani často nevědí, že Masaryk měl čtyři děti a za ženu Američanku," uvedla ředitelka lánské pobočky Muzea T.G.M. Magda Mikesková.

Přípravné práce na rekonstrukci hlavní budovy Národního muzea v Praze chce ministr kultury Vítězslav Jandák zkrátit. Zatímco podle původního harmonogramu mají přípravy a vyklizení objektu trvat až pět let, Jandák navrhuje, aby byly exponáty přestěhovány do vedlejší budovy bývalého Federálního shromáždění. Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) ji má opustit koncem příštího roku. "Chceme o budovu v souvislosti s rekonstrukcí muzea požádat. Využijeme pomoci studentů Českého vysokého učení technického, kteří by třeba dělali expertní práce," řekl ministr na čtvrteční tiskové konferenci v Praze. Stěhování by podle něj měl usnadnit most přes silnici.

Peníze na zahájení rekonstrukce má muzeum získat ze zrušeného Fondu národního majetku společně s Národní knihovnou ČR. Ta chce rovněž opravit svou historickou budovu a navíc na konci Letenské pláně postavit objekt nový. Do druhého čtení ve sněmovně prošel začátkem měsíce návrh na to, aby obě instituce dostaly celkem dvě miliardy korun. Poslanci o tom budou diskutovat na následující schůzi sněmovny.

Hlavní budova Národního muzea je v havarijním stavu už léta. Podle ekonomického náměstka ředitele muzea Milana Plačka bude muset být harmonogram prací, rozepsaný na léta 2006 až 2014, opět posunut. O generální rekonstrukci objektu, který se během 110 let prakticky neopravoval, se mluví dlouho. V polovině 90. let byly náklady odhadnuty na dvě miliardy korun, nyní jsou více než dvakrát vyšší.