Archiv: Kultura | Muzea


Rekordních 171.000 lidí projevilo letos zájem o Pražskou muzejní noc, která se v hlavním městě v noci na neděli pořádala již počtvrté. Na vstup do muzeí a galérií se od 19:00 stály dlouhé fronty. Nejvíce lidí přišlo do hlavní budovy Národního muzea, kde bylo asi 22.000 lidí. Celkem se do této akce zapojilo 45 kulturních institucí. ČTK to sdělil koordinátor akce Pavel Douša. "Tato akce se v kulturních pořadech metropole zabydlela a lidé si na ni zvykli. Skok není proti loňskému roku příliš vysoký, ale návštěvnost je na hranici možností. Muzea by větší počet lidí sotva zvládala. Budeme se muset zamyslet, jak návštěvu muzeí lidem příští rok zpříjemnit," uvedl Douša. Připomněl, že loni využilo možnosti noční prohlídky expozic asi 160.000 lidí. Největší fronty se podle Douši stály před novým Muzeem Karlova mostu, před Hrdličkovým muzeem člověka, nebo v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Národní galerie registrovala podle mluvčí Petry Jungwirthové zhruba 28.700 návštěvníků. Tradičně velký nápor byl ve Veletržním paláci, ale také ve Valdštejnské jízdárně, nebo ve Šternberském paláci. Hodně návštěvníků přilákala také nová expozice Korejské umění na Zámku Zbraslav. Podle Douši byl největší nápor návštěvníků hned po zahájení nočního provozu. Vyvrcholil pak asi kolem 21:00 hodin. Návštěvníci, včetně cizinců a lidí s dětmi, chodili v hojném počtu i po půlnoci. Návštěvnost v Praze je podle Douši jedna z nejvyšších v evropských zemích.

Sovětský těžký tank IS-3 a izraelský tank Merkava Mk.1 se v sobotu představily na přehlídce historické techniky ve Vojenském technickém muzeu V Lešanech u Týnce nad Sázavou. Ukázka nových přírůstků muzea byla součástí zahájení jeho 12. sezony, kterého se zúčastnili také členové 4. brigády rychlého nasazení "Obrany národa". "Účast této jednotky naší armády není příliš velká, protože její příslušníci nyní plní bojové úkolu v Afghánistánu, Kosovu a Iráku," řekl ČTK zástupce organizátorů z Vojenského historického ústavu Praha Robert Speychal.

Pro novou sezonu pracovníci muzea nově připravili zejména dva unikátní tanky. Sbírky muzea obohatil jeden z nejvýznamnějších představitelů moderní tankové konstrukce, izraelský tank Merkava Mk.1. Lešanské muzeum se stalo jediným místem na světě mimo Izrael, kde je možné tento tank spatřit v plně pojízdném stavu. "Tank považovaný mnohými odborníky v 70. letech minulého století za nejlepší na světě dostala loni Česká republika darem jako výraz vděčnosti za naši pomoc vznikajícímu izraelskému státu v roce 1948," uvedl Speychal. Pozornost návštěvníků upoutal také sovětský stroj IS-3, tank vyvíjený na konci druhé světové války a vyráběný v letech 1945 až 1954. S největší pravděpodobností nebyl tento tank Sovětským svazem za 2. světové války nikdy bojově použit, ale tyto stroje se zúčastnily potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a okupace Československa v roce 1968.