Archiv: Kultura | Literatura


V Praze začal desátý ročník literárního maratonu, který pod názvem Nonstop čtení každoročně pořádá Jazzová sekce. "Letos je poprvé věnován nežijícímu autorovi, Jaroslavu Haškovi," řekl ČTK organizátor maratonu Karel Srp. Nepřetržité čtení potrvá do úterního dopoledne, pokračovat bude po jednodenní přestávce od středy do čtvrtka. Pořadatelé očekávají, že se akce zúčastní asi 180 čtenářů. Zájemců o čtení textů z Haškových knih je přitom podle Srpa mnoho. "Volné už jsou jenom noční časy," prohlásil Srp. "Nejde o rétorické cvičení, jde o vzdání pocty autorovi," konstatoval Srp, který maraton zahájil společně se spisovatelovým vnukem Richardem Haškem. Na seznamu čtenářů nechyběli ani znalec Haškova díla Radko Pytlík, herec Jiří Krampol, scenárista Zdeněk Mahler, herec a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák či Miroslav Šlouf, kontroverzní spolupracovník bývalého premiéra Miloše Zemana. Každý z nich může 15 minut číst Haškův text podle vlastního výběru.

Hašek, jehož díla byla podle Srpa přeložena do 58 cizích jazyků, patří mezi české autory známé v zahraničí. Letošní čtenářský maraton je proto mezinárodní, Haškovi příznivci četli jeho texty také v Košicích. "Tam si dokonce kus Švejka přeložili do východoslovenského nářečí zemplínštiny. Je to unikát, takže vlastně máme 59. překlad," prohlásil Srp. K maratonu se také připojili čtenáři v Českém centru v Kyjevě a v knihovně v Lysé nad Labem na Nymbursku.

V Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti skončil 13. ročník mezinárodního veletrhu Svět knihy. Během čtyř dní na veletrh zamířilo asi 30.000 návštěvníků. ČTK to řekla mluvčí pořadatelů Jana Chalupová. Počet návštěvníků tak oproti předchozímu ročníku vzrostl a zřejmě vyrovnal dosud rekordní třicetitisícovou návštěvnost z roku 2004. "Doufáme, že to může být začátek nového trendu," uvedla Chalupová. "Možná, že už se trošku mění finanční situace v českých rodinách i povědomí lidí o tom, že knížky jsou potřeba," míní.

Řadu lidí podle organizátorů přitáhly především knihy německy píšících autorů, na něž byl letošní ročník veletrhu převážně zaměřen. Němečtí, rakouští a švýcarští partneři pořadatelů si zájem čtenářů pochvalovali, naopak ale konstatovali, že čeští nakladatelé jsou podle jejich názoru ve vztahu k německé literatuře zatím spíše rezervovaní. Největší zájem návštěvníků veletrhu sice stejně jako v předchozích letech vzbudila beletrie, letos však více než v minulých letech lidé mířili také ke stánkům s odbornými publikacemi a multimediálními projekty. Právě na ně se letos pořadatelé zaměřili, aby jejich prostřednictvím k literatuře přivedli nejmladší čtenáře.

Za rok se tradiční pražský veletrh Svět knihy uskuteční v termínu od 24. do 27. dubna. Zaměřen bude především na španělskou literaturu, souvisejícím tématem bude láska a vášeň v literatuře.