Archiv: Kultura | Literatura


Letošní 16. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě měl u široké čtenářské veřejnosti mimořádný ohlas. Podle prvních odhadů pestrá nabídka titulů ze 174 nakladatelství přilákala do kulturního domu Ostrov o několik tisíc lidí více než v minulém roce, kdy jeho branou prošlo 13.000 návštěvníků. Dvoudenní veletrh se konal od pátku. Jeho součástí byly křty knižních novinek, autogramiády i pestrý doprovodný program, tentokrát zaměřený na vesmír.

"Podle toho, co mi pořadatelé hlásí, je letos návštěvníků výrazně více než loni, ale vstupenky ještě nejsou sečteny," řekla ČTK ředitelka trhu, překladatelka Markéta Hejkalová. K úspěchu podle ní přispěl i nově otevřený virtuální veletrh na internetu. Potěšila ji úspěšná autogramiáda zahraničního hosta, jímž byl finský spisovatel Arto Paasilinna. Česky dosud vyšly čtyři jeho knihy, nyní byla vydána pátá, humoristický román na vážné téma - Autobus sebevrahů. Do Brodu přijela také řada českých literátů. Nadšení vyvolala autogramiáda autorské dvojice Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, kteří představili novou knihu písniček pro děti. Pozornost přitáhl Ludvík Vaculík s autorským čtením Polepšených pěsniček, doplněným jeho zpěvem.

Nakladatelé, které oslovila ČTK, byli s letošním ročníkem trhu spokojeni. Podle Petry Novákové z nakladatelství Fragment zákazníci nakupovali více knih. Velký zájem byl o dětskou literaturu - rodiče zřejmě nakupovali dárky k Vánocům.