Archiv: Kultura | Film


Výroční ceny Asociace českých filmových klubů (AČFK), která je pořadatelem Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti, letos na LFŠ dostanou režisér Hynek Bočan, polský režisér Lech Majewski, slovenský herec Milan Lasica i zástupce filmových klubů. ČTK to při zahájení školy řekla ředitelka LFŠ a předsedkyně AČFK Radana Korená. "Bočan je výraznou osobností československé kinematografie, z našeho úhlu pohledu stále nedoceněnou, takže ho chceme připomenout a poděkovat mu za jeho tvorbu," uvedla Korená. Cenu dostane také Majewski, který na LFŠ uvede reprezentativní výběr svých filmů. "Je to renesanční osobnost, což se často nadužívá, ale u něj to platí doslova, je nejen filmový režisér, ale i básník, malíř, vizuální umělec," řekl ČTK hlavní dramaturg přehlídky Jan Jílek. Za renesanční osobnost označují pořadatelé LFŠ i Milana Lasicu, který na přehlídku přijede v úterý. Jedna cena tradičně připadne zástupci filmových klubů, letos ji získá Jaroslav Mužíček, který se LFŠ účastní od začátku a vedl filmový klub v Nové Pace.

Letní filmová škola letos návštěvníkům nabídne zhruba 200 celovečerních filmů, z toho 185 v kinosálech a další v letních kinech. Většina z nich bude navíc reprízována. Pozornost letos pořadatelé znovu věnují české a slovenské kinematografii, ale také například tvorbě Michaela Hanekeho. Na největší nesoutěžní filmový festival v zemi se dosud akreditovalo 3600 lidí, zhruba o 200 více než ve stejnou dobu loni.

Ve Zlíně v pátek začal 59. ročník mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež. Letos uvede 280 filmů z 51 zemí. Kromě toho festival představí cestovatelské besedy, hudební vystoupení, nebo hvězdné hosty. Hlavní myšlenkou filmového i doprovodného programu je letos objevování a poznávání. Pořadatelé také udělí několik cen, jednu z nich obdrží zpěvák Karel Gott, řekla na zahajovací tiskové konferenci umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. Gott dostane Zlatý střevíček za vynikající interpretaci písní v českých filmech. "Cenu udělujeme osobnostem napříč filmovými profesemi a pan Karel Gott je mistrem svého oboru. V červenci oslaví 80. narozeniny, je nám proto ctí, že vstoupí právě letos do naší filmové síně slávy a svoji sbírku Zlatých slavíků a dalších trofejí rozšíří o náš Zlatý střevíček," uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura. Cena bude udělena 31. května při závěrečném ceremoniálu. Cenu Grand Prix Zlín Film Festivalu za dlouhodobé zásluhy o rozvoj kinematografie pro děti a mládež a její prezentaci si z festivalu odveze výkonný ředitel ČT:D Petr Koliha. Novým oceněním je Cena Karla Zemana - zvláštní cena poroty za vizuální ztvárnění filmu, která bude udělena v kategorii evropských debutů. Na chodníku slávy před Velkým kinem budou odhaleny hvězdy se jmény herce Jana Hrušínského a zpěvačky Heleny Vondráčkové. Nejstarší a největší filmová přehlídka svého druhu potrvá do 1. června.