Archiv: Kultura | Film


Režisér Souleymane Cissé z Mali zvládá takřka všechny filmařské profese. V mnoha případech mu to prý pomohlo dokončit rozpracované filmy. Cissé byl jako jediný africký režisér oceněn na festivalu v Cannes. Pocty se dočkal i na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Převzal tam ocenění za svou tvorbu, ve které se snaží postihnout každodenní realitu života v Mali. "Byl jsem překvapen, že si na mne v České republice vůbec někdo vzpomněl," řekl ČTK a Českému rozhlasu Cissé. Vrcholem jeho tvorby je trilogie Vítr, Světlo a Čas. Film Čas vznikl v roce 1995, poté se legenda africké kinematografie odmlčela. "Chtěl jsem získat odstup od svého díla, už se mi to v hlavě všechno míchalo. Nyní již ale opět pracuji na několika celovečerních filmech," poznamenal.

Cissé si vyzkoušel takřka všechny profese, které s filmem souvisejí. Pracoval například jako promítač, kameraman či zvukař. "Pro mě to bylo nezbytné. Jedinou možností jak se naučit řemeslu a natáčet filmy v zemi, kde neexistuje žádná filmová škola, je projít všemi profesemi," vysvětlil. Cissé ale nakonec mohl studovat na filmové škole v Moskvě.

Letní filmová škola není klasickým filmovým festivalem, ale neformální a nekomerční filmovou akcí s výrazným výchovným akcentem. Letos se sice oficiálně koná 32. ročník, její kořeny ale sahají až do 60. let. Pořadatelem je Asociace českých filmových klubů. Letošní ročník nabízí mimo jiné průřez africkou kinematografií. Cissé je atmosférou festivalu nadšen. "To, že zde takřka neexistuje žádný oficiální protokol, lidé jsou naprosto svobodní a mohou s filmaři hovořit kdykoliv chtějí, je něco úžasného," řekl.

Letní filmová škola, která začala v pátek v Uherském Hradišti, nabízí mimo jiné i unikátní přehlídku africké kinematografie. Pořadatelé festivalu připravili projekce celkem pěti desítek celovečerních filmů od afrických tvůrců. Kromě toho se mohou účastníci školy seznámit například s africkou kuchyní. Festival, na který dorazí zřejmě až 5000 účastníků, potrvá do 30. července. Hlavním tématem 32. ročníku filmové školy je Člověk a příroda. "Hledali jsme proto kinematografii, která má k němu nejblíže. Podle nás je to Afrika," řekl ČTK ředitel přehlídky Jiří Králík. "Všichni z Afriky pocházíme, takže by nás mělo zajímat, jak Afrika myslí, jak se obléká, co natáčí či jaké hraje divadlo," dodal.

Soubor filmů, jež festival nabízí, podle Králíka reprezentuje celou historii africké kinematografie. "Filmy jsou různé. Některé jsou zajímavé tím, že adaptují evropské náměty. Jsou zde ale také snímky, které se věnují ryze africkým tématům. Pro laika budou asi trochu nesrozumitelné, protože nezná okolnosti. Právě proto ale pořádáme i workshopy, na nichž odborníci vysvětlují kulturní rozdílnosti," poznamenal Králík. Kromě filmů budou pořadatelé školy prezentovat africkou kulturu i jinými způsoby. "V odpoledních programech ve Smetanových sadech se mohou zájemci naučit tance, vařit typická africká jídla či bubnovat. Připraveny jsou také přednášky o jazycích či literatuře," uvedl Králík. Několik tematických výstav je pak k vidění ve Slováckém divadle.

Letní filmová škola není klasickým filmovým festivalem, ale neformální a nekomerční filmovou akcí s výrazným výchovným akcentem. Letos se sice oficiálně koná 32. ročník, její kořeny ale sahají až do 60. let. Pořadatelem je Asociace českých filmových klubů.