Archiv: Kultura | Film


Členové nestatutárních porot karlovarského festivalu v sobotu odměnili cenami především snímky z Finska, Norska a Španělska. Porota Mezinárodní federace filmové kritiky ocenila finský snímek Mrazivé město, který natočil režisér Aku Louhimies. Líbilo se jí především zachycení napjaté atmosféry a originální tempo příběhu o rozpadu mladého manželství.

Cenu Dona Quijota, kterou předává Mezinárodní federace filmových klubů, získal film Repríza norského režiséra Joachima Triera. Jeho příběh lze chápat jako úvahu o mládí jakožto času plném příslibů, plánů a nadějí, které se postupně rozplývají pod náporem životních zkoušek. "Styl vyprávění je strhující, ale zároveň nepodbízivý," odůvodnila porota své rozhodnutí ocenit tento "velmi slibný debut". Zvláštním uznáním odměnila finský snímek Mrazivé město, který zabodoval i v hodnocení poroty sítě Europa Cinemas Label.

Cena ekumenické poroty patří španělskému soutěžnímu snímku Osud režiséra Miguela Pereiry. Muž na útěku v kněžském hábitu v něm hledá útočiště v zapadlé chudé vesnici. Je šance, že by tu mohl opravdu nalézt kýžený azyl, ale pouze v případě, že přijme roli, kterou po něm vesničané vyžadují. "Režisérovi se povedlo přesvědčivě vyprávět příběh jako podobenství o opakující se životní volbě a o konfliktu mezi pokrokem a tradicí," napsali členové poroty v rozhodnutí. Zvláštní uznání udělili íránskému filmu Sbohem, živote, který natočila Ansí Šáhová-Hosejnová.

Letos potřetí udělila na karlovarském festivalu svou cenu i Česká televize. Jako nejlepší snímek v sekci Fóra nezávislých ji získal chilský film Play režisérky Alicie Schersonové.

Šlapáním na zvláštních stacionárních kolech vyrábějících elektřinu získali návštěvníci 41. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech během osmi dnů bezmála půl milionu korun. Peníze obdrží karlovarský Dětský domov v Jarní ulici a Farní charita v Karlových Varech. Festivalové šlapání navázalo na tři úspěšné předchozí ročníky, z nichž loňský vynesl rovněž téměř půl milionu korun. Zájemci o pomoc dobré věci měli k dispozici dvě kola. Podle toho, které si vybrali a usedli na něj, rozhodli, jakému ze dvou zařízení nakonec budou symbolicky vyšlapané peníze určeny. "Pravidla, podle nichž se šlapalo, umožňovala mnohem lepší přehled o tom, kolik peněz z půl milionu kterému zařízení půjde. Motivovala lidi k větší soutěživosti vzhledem k vybraným subjektům," uvedla Lucie Speratová z pořádající Nadace ČEZ. Obavy, že by mohli šlapají mnohem více stranit jednomu z obou subjektů, se nakonec ukázaly jako zbytečné. Farní charita i dětský domov se podělily téměř o stejnou částku. Ředitelka Farní charity Jana Pidrmanová převzala symbolický šek na 248.100 korun. "Peníze nám poslouží ke zlepšení prostředí pro klienty v našem stacionáři pro staré a zdravotně postižené občany. Rozšíříme například sociální zařízení a vybudujeme příruční sklad určený pro nebezpečný odpad. Vyměníme také starý elektrický kotel na vytápění a instalujeme na WC signalizační zařízení," řekla Pidrmanová.

Pro Dětský domov v Jarní ulici, kde žije 24 dětí ve věku od tří do 18 let, vyšlapali lidé 251.340 korun. I tady se budou peníze více než hodit, řekl ČTK ředitel Jan Sekot. "Částku rozdělíme na několik dílů. Něco použijeme na podporu dvou dětí při studii na soukromých středních školách. Další peníze budou na jarní a letní rekreace. Zbytek by měl být na různé zájmové aktivity dětí," poznamenal Sekot.

Festivalového šlapání se letos zúčastnilo kolem 4000 lidí.