Archiv: Kultura | Film


Členové nestatutárních porot karlovarského festivalu v sobotu odměnili cenami především snímky z Finska, Norska a Španělska. Porota Mezinárodní federace filmové kritiky ocenila finský snímek Mrazivé město, který natočil režisér Aku Louhimies. Líbilo se jí především zachycení napjaté atmosféry a originální tempo příběhu o rozpadu mladého manželství.

Cenu Dona Quijota, kterou předává Mezinárodní federace filmových klubů, získal film Repríza norského režiséra Joachima Triera. Jeho příběh lze chápat jako úvahu o mládí jakožto času plném příslibů, plánů a nadějí, které se postupně rozplývají pod náporem životních zkoušek. "Styl vyprávění je strhující, ale zároveň nepodbízivý," odůvodnila porota své rozhodnutí ocenit tento "velmi slibný debut". Zvláštním uznáním odměnila finský snímek Mrazivé město, který zabodoval i v hodnocení poroty sítě Europa Cinemas Label.

Cena ekumenické poroty patří španělskému soutěžnímu snímku Osud režiséra Miguela Pereiry. Muž na útěku v kněžském hábitu v něm hledá útočiště v zapadlé chudé vesnici. Je šance, že by tu mohl opravdu nalézt kýžený azyl, ale pouze v případě, že přijme roli, kterou po něm vesničané vyžadují. "Režisérovi se povedlo přesvědčivě vyprávět příběh jako podobenství o opakující se životní volbě a o konfliktu mezi pokrokem a tradicí," napsali členové poroty v rozhodnutí. Zvláštní uznání udělili íránskému filmu Sbohem, živote, který natočila Ansí Šáhová-Hosejnová.

Letos potřetí udělila na karlovarském festivalu svou cenu i Česká televize. Jako nejlepší snímek v sekci Fóra nezávislých ji získal chilský film Play režisérky Alicie Schersonové.

Šlapáním na zvláštních stacionárních kolech vyrábějících elektřinu získali návštěvníci 41. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech během osmi dnů bezmála půl milionu korun. Peníze obdrží karlovarský Dětský domov v Jarní ulici a Farní charita v Karlových Varech. Festivalové šlapání navázalo na tři úspěšné předchozí ročníky, z nichž loňský vynesl rovněž téměř půl milionu korun. Zájemci o pomoc dobré věci měli k dispozici dvě kola. Podle toho, které si vybrali a usedli na něj, rozhodli, jakému ze dvou zařízení nakonec budou symbolicky vyšlapané peníze určeny. "Pravidla, podle nichž se šlapalo, umožňovala mnohem lepší přehled o tom, kolik peněz z půl milionu kterému zařízení půjde. Motivovala lidi k větší soutěživosti vzhledem k vybraným subjektům," uvedla Lucie Speratová z pořádající Nadace ČEZ. Obavy, že by mohli šlapají mnohem více stranit jednomu z obou subjektů, se nakonec ukázaly jako zbytečné. Farní charita i dětský domov se podělily téměř o stejnou částku. Ředitelka Farní charity Jana Pidrmanová převzala symbolický šek na 248.100 korun. "Peníze nám poslouží ke zlepšení prostředí pro klienty v našem stacionáři pro staré a zdravotně postižené občany. Rozšíříme například sociální zařízení a vybudujeme příruční sklad určený pro nebezpečný odpad. Vyměníme také starý elektrický kotel na vytápění a instalujeme na WC signalizační zařízení," řekla Pidrmanová.

Pro Dětský domov v Jarní ulici, kde žije 24 dětí ve věku od tří do 18 let, vyšlapali lidé 251.340 korun. I tady se budou peníze více než hodit, řekl ČTK ředitel Jan Sekot. "Částku rozdělíme na několik dílů. Něco použijeme na podporu dvou dětí při studii na soukromých středních školách. Další peníze budou na jarní a letní rekreace. Zbytek by měl být na různé zájmové aktivity dětí," poznamenal Sekot.

Festivalového šlapání se letos zúčastnilo kolem 4000 lidí.

Karlovarský festival skončí v sobotu 8. července vyhlášením a předáním cen. Hned poté na jeho 41. ročník naváže přehlídka, která se od neděle uskuteční v pražských kinech Aero a Světozor. "Do 19. července uvedeme tak jako v minulých letech pro filmové fanoušky, kteří se do Varů nedostali, ochutnávku toho, co letošní festival svým návštěvníkům nabídl," řekl ČTK dramaturg kina Aero Jiří Šebesta. Zatímco Aero bude hostit oficiální Ozvěny karlovarského festivalu už sedmým rokem, v kině Světozor naleznou prostor teprve podruhé. "V Praze představíme výběr z většiny programových sekcí festivalu. Z hlavní soutěže bude v Aeru a Světozoru k vidění ruský film Tranzit režiséra Alexandra Rogožkina a polský snímek Pár osob, krátkej čas (režie Andrzej Baratski). Ze soutěžní sekce Na východ od Západu to budou ruský film Harpastum, polská Óda na radost a bulharský zástupce Opice v zimě," uvedl Šebesta.

Nejpočetněji bude zastoupena sekce Horizonty představující filmy, které si dobře vedly na některém z nedávných světových festivalů. Půjde například o zatím poslední film Luca Bessona Angel-A, kontroverzní Cestu na Guantanámo, karlovarskými diváky oblíbený snímek Děkujeme, že kouříte, německý film Bílá Masajka, jihoafrický snímek Tsotsi a francouzskou novinku Flandry nebo Zítra nehrajeme! amerického režiséra Roberta Altmana. Během "ozvěn" si za osobní účasti režisérky Jasmily Zbaničové odbude slavnostní distribuční premiéru bosenský snímek Grbavica, vítěz letošního Berlinale.

Pražská přehlídka neopomene ani tradiční karlovarskou retrospektivu, letos věnovanou americké režisérské legendě Johnu Hustonovi. Divákům se připomene dvěma snímky - filmem Mustangové z roku 1960 a legendárním projektem Čest rodiny Prizziů z poloviny 80. let.

Oblíbenou sekci nezávislých Sundance budou v Praze zastupovat filmy Station Agent, Welcome to the Dollhouse a dokumentární projekt Vzpomínáš na Sarajevo. Soutěžní dokumenty z Karlových Varů budou reprezentovat snímky Koloběh života, Jiné světy a dva domácí zástupci. Krátký dokument Prodáno režisérky Lucie Králové a celovečerní Chačipe Miroslava Janka.

Filmy promítané v kině Aero budou simultánně tlumočeny do sluchátek, zatímco ve Velkém sále kina Světozor budou instalovány elektronické podtitulky. "V malém sále Světozoru filmy budeme promítat v originálním znění bez překladu, pokud nebude uvedeno jinak," dodal Šebesta. Podrobnosti o programu zájemci naleznou na adresách www.kinoaero.cz a www.kinosvetozor.cz.