Archiv: Kultura | Film


Nejlepším původním dramatickým pořadem roku 2005 zvolila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) televizní film In nomine patris. Příběh o střetu venkovského faráře s komunistickou Státní bezpečností zvítězil celkem ve čtyřech kategoriích. Z celkových 14 ocenění jich 13 získala Česká televize (ČT), jednou bodovala televize Nova.

Cenu za režii si odnesl režisér snímku Jaromír Polišenský, ve své kategorii se prosadil i autor scénáře Jan Drbohlav. "Mělo to smysl a myslím si, že člověk má dělat věci, které smysl mají," řekl při přebírání ceny Viktor Preiss, jenž získal cenu v kategorii nejlepší herec. Dvě sošky si odnesl Jan Kraus, který letos proměnil obě své nominace. Byl vyhlášen nejlepším moderátorem roku v show Uvolněte se, prosím; se stejným pořadem bodoval rovněž v kategorii nejlepší zábavný pořad. Za roli v inscenaci Žil jsem s cizinkou získala cenu pro nejlepší herečku Vilma Cibulková.

Oceněn byl i publicistický pořad televize Nova Na vlastní oči. Jeho tvůrci si však sošku převzít nepřišli. "Dnes večer nenašli odvahu přijít si pro tu cenu," konstatoval moderátor Tomáš Matonoha. "Já ji v pondělí odnesu na Novu," slíbil mu skladatel Ondřej Soukup, který přišel cenu předávat. Nova se letos stejně jako loni od cen Elsa distancovala. Důvodem je údajná nejasnost v zařazování jednotlivých pořadů do kategorií; mezi nominovanými ani navrženými pořady nebyla například soutěž Česko hledá SuperStar. Stejně tak ceny Elsa pomíjejí fenomén současné televize, reality show.

Obecná škola, laskavá povídka o jinošském dozrávání a poznávání opravdových životních hodnot, zahájila v pátek ve vídeňském kinu Topkino retrospektivu vybraných děl českého režiséra Jana Svěráka. Za přítomnosti autora, držitele dvou filmových Oskarů za filmy Kolja a Ropáci, se v sále sešla zhruba stovka většinou mladých diváků. Přehlídku připravilo České centrum ve Vídni a potrvá do 12. října. Vedle Obecné školy, kterou Jan Svěrák natočil v roce 1991 podle scénáře svého otce Zdeňka Svěráka, budou v Topkinu nedaleko vídeňského výstavního komplexu Museumsquartier k vidění i oba Oskary oceněné snímky. Promítat se budou také Akumulátor I, Tmavomodrý svět a nízkorozpočtový road movie Jízda. Většina filmů je v angličtině s německými titulky.

"Zajímá mě, jak se bude zdejší publikum tvářit na Ropáky," řekl Svěrák v rozhovoru s ČTK před zahájením filmové přehlídky. "U nás už to lidé znají, říkají si, jo, to je ta mystifikace, ano, ano. Ti, kteří ale netuší, oč půjde, nejprve musejí rozklíčovat, že jde o podvod. Na druhou stranu je ale přitom ta krajina tak šílená, že by to snad bylo možné. V hlavě se jim to musí poprat a to je hezký zážitek," dodal. Za Ropáky, mystifikující ekologický dokument o podivném živočišném druhu, nacházejícím se ve zničené severočeské krajině, získal autor v roce 1988 Oskara v kategorii studentských filmů. Druhé prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd za nejlepší snímek v cizím jazyce obdržel o devět let později.

"Reakce lidí ve světě jsou hodně podobné jako u nás, i tady to nebude jiné. Vždyť jsme z jedné krve, téměř," konstatoval Svěrák v narážce na léta monarchie. Ve vzdálených zemích prý ovšem vnímají filmy úplně jinak. "Kolju třeba brali v Americe jako takové melodrama, byli dojatí, a vzadu seděly dvě řady emigrantů, kteří se tomu řehtali. Američané se na ně otáčeli a okřikovali je. Japonci zase byli nadšení z Akumulátoru jedna a u Kolji celý sál bručel. Nevím, co to mělo znamenat," řekl režisér.

Návštěvníci letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2005 budou mít příležitost vidět snímky českých tvůrců, které se ještě v Česku nepromítaly. Hlavní festivalová sekce letošní přehlídky s názvem Do exilu připomene díla významných českých režisérů, kteří tvořili v emigraci. "Většinou půjde o první projekce těchto filmů v Česku," řekl ředitel festivalu Marek Hovorka. Diváci uvidí například film Vojtěcha Jasného Stromy, ptáci a lidé, který režisér natočil v Německu v 70. letech minulého století. "Národní filmový archiv připraví speciálně pro festival novou kopii tohoto filmu," uvedl Hovorka. Na programu budou také polyekranové projekce v duchu laterny magiky, které pro světovou výstavu v kanadském Montrealu vytvořil Emil Radok. Filmoví fanoušci si budou moci vychutnat také retrospektivní přehlídku snímků režisérky Jany Bokové.

Na festival dokumentárních filmů, který se uskuteční ve dnech 25. až 30. října, upozorňuje reklamní trolejbus, který začal jezdit jihlavskými ulicemi. Přehlídku budou propagovat také upoutávky v České televizi, která je i letos hlavním mediálním partnerem festivalu. Začnou se vysílat už na přelomu září a října, uvedl Hovorka. Během trvání přehlídky představí ČT2 denně kolem 21:30 v pořadu Festivalové minuty z Jihlavy do hlavy nejvýznamnější hosty festivalu a programové zajímavosti.

V neděli 21. srpna začne první doprovodná akce festivalu, jíž je seriál projekcí na veřejných prostranstvích Živé kino. Od 20:30 mohou diváci na parkovišti před hypermarketem Tesco zhlédnout film Český sen. Promítání se zúčastní i oba režiséři Vít Klusák a Filip Remunda. Dalších pět projekcí se uskuteční na sídlišti Březinky, na koupališti Vodní ráj a dalších netradičních místech. "Zasazením do specifického prostředí získají filmy zcela jiný rozměr, prožitek diváků je úplně jiný," řekl Hovorka. Loni se promítání Živého kina zúčastnilo kolem 400 lidí. V Česku to bylo podle Hovorky vůbec poprvé, kdy se s filmy pracovalo takto interaktivně.