Archiv: Kultura | Film


Na uzavřené projekci určené zahraničním novinářům, hostům, distributorům či zástupcům zahraničních přehlídek představili v sobotu režisér Jan Hřebejk s producentem Ondřejem Trojanem svůj nový snímek. Má název Horem pádem, scénář k němu opět napsal Petr Jarchovský a v kinech se objeví v polovině září. Film už prezentovali v Cannes a nabídli ho k výběru do soutěže MFF v Benátkách.

Jde o vzájemně se prostupující příběhy o osudovém ztrácení a nalézání lásek, přátelství, rodin, rodičů a dětí navzájem. Upozorňují na problémy emigrace a imigrace, fanouškovství na stadionech, rasismu i existenci drobných zlodějíčků, kteří znepříjemňují život. Mezi herci se objeví Jan Tříska, Jiří Macháček, Emília Vášáryová, Ingrid Timková, Petr Forman, Pavel Liška, Zdeněk Dušek a Jan Budař a objeví se i exprezident Václav Havel.

Oproti dosavadním Hřebejkovým snímkům je děj situován do současnosti. Oba tvůrci v tomto pátém společném projektu opustili žánr laskavých komedií a jsou zvědavi, jak to přijmou diváci. "Pokud jde o jakési výchovné působení, jsem skeptický. Ani si nemyslím, že jsme se předtím za nostalgické komedie schovávali," řekl Hřebejk ČTK. Své nejnovější dílo označuje za psychologickou komedii - není to prý proto, že by chtěl "nastavovat zrcadlo".

Podle Trojana po 15 letech od listopadu 1989 nazrála doba, kdy se současníci dokáží "odstřihnout" od bývalého režimu. "Mně osobně ta setrvačnost trvala dlouho, neboť všechny lásky, nezdary a směrování se někam spojené s pubertou byly ovlivněny dobou. Reflexe je podstatná," řekl ČTK s tím, že snímek Horem pádem je v mnoha směrech kritický i závažný. "Zároveň je však i zábavný, což je nejsilnější zbraň dua Hřebejk - Jarchovský," uvedl producent.

Letošní třicátý ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti, který se uskuteční od 23. července do 1. srpna, nabídne poprvé v historii této přehlídky ve velkých sálech překlad do angličtiny. "Vytvoříme tak předpoklad návštěvy pro zahraniční zájemce," řekl ČTK organizátor Jiří Králík. Na jubilejním ročníku podle něj potvrdili účast například přední britský spisovatel a dramatik Tom Stoppard, který se narodil jako Tomáš Straussler v roce 1937 v židovské rodině ve Zlíně, a zakládající členové dnes již neexistující komediální skupiny Monty Python Terry Jones a Terry Gilliam. "Jubilejní Letní filmová škola bude pohádková," slíbil Králík a dodal, že program nabídne standardně dva hlavní cykly Film a dětství a Film a pohádka. V retrospektivě bude představena čínská kinematografie. Loni tuto akci navštívilo přes 120.000 filmových fanoušků.

"V těchto dnech uzavíráme program i seznam nejdůležitějších hostů a doprovodných akcí. Připravujeme katalog, který bude postupně zveřejňován na našich nových webových stránkách na adrese www.lfs.cz," uvedl. Podle Králíka se letos organizátoři více soustředí na celovečerní tvorbu - v programu se objeví takřka 240 celovečerních filmů, méně však bude snímků krátkometrážních. Mezi dalšími hosty Letní filmové školy budou například Andrej Zvjagincev a z domácích filmařů pak Věra Šimková - Plívová, Jan Schmidt, Vojtěch Jasný, Juraj Herz a Jan Švankmajer.