Archiv: Kultura | Film


Historický film Petra Jákla Jan Žižka má rozpočet půl miliardy korun, což z něj činí dosud nejdražší film české kinematografie. Režisér a producent říká, že chce příběhem o mladých letech Jana Žižky natočit velkou filmovou podívanou, ale chce se také držet historických fakt. Tam, kde chybí, plánuje reálie doplnit fikcí. Na tiskové konferenci představil protagonisty svého snímku, který plánuje osm let a v pondělí ho začne natáčet. "Není třeba zřejmé, o které oko Žižka přišel, při studiu pramenů se píše z poloviny o pravém, z poloviny o levém," řekl ČTK a Českému rozhlasu. Zda bude ve filmu Žižka už jednooký, se zatím nerozhodl. Film se bude točit v barrandovských ateliérech, ale také v mnoha českých lokacích, na středověkých hradech a dalších místech spjatých s historií. Film je o mladém Žižkovi. "Je to něco jiného než husitské války, které již kdysi byly natočené, Pro mě období jeho mládí je zajímavější, protože to je zrod bojovníka," řekl.

Spolu s dříve představenými protagonisty svého snímku, především americkým hercem Benem Fosterem, který ztvární titulní roli, dnes Jákl představil další herce. Hlavní ženskou roli bude hrát australská herečka Sophie Loweová. Bratra hlavního hrdiny ztvární anglický herec William Moseley, známý především z trilogie Letopisy Narnie. Po boku Fostera se ve filmu objeví dvojnásobný držitel Oscara, britský herec Michael Caine, který ztvární pravou ruku krále Václava IV. Ve filmu bude hrát také německý herec a režisér Til Schweiger. Z českých herců se ve filmu objeví Ondřej Vetchý, Marek Vašut či Jan Budař.

V prostředí vietnamské komunity v severočeském Varnsdorfu se odehrává český kriminální film Miss Hanoi režiséra Zdeňka Viktory. První vietnamskou policistku v Česku hraje Ha Thanh Špetlíková známá z televize, jejím kolegou je neurvalý, vyhořelý a trochu rasistický detektiv v podání Davida Novotného. Do kin vstupuje film 9. srpna. Kromě hlavní kriminální linky je také také sondou do vietnamské komunity v Česku pro českého diváka. Připravují se ale i speciální projekce pro komunity Vietnamců v různých městech a pro tyto příležitosti bude opatřen titulky. Jak říká představitelka jedné z hlavních rolí, první generace Vietnamců v ČR nežije zrovna plnohodnotný život, "česká kultura jde mimo ně a zbývá jim jen poněkud pokleslá vietnamská televizní zábava". Miss Hanoi podle ní bude pro tyto Vietnamce premiéra, protože půjdou vůbec poprvé do kina. Film podle ní má díky zachycení autentického života Vietnamců ve Varnsdorfu přidanou hodnotu nad samotnou detektivní linkou.

Novotného kapitán Kříž přijíždí ve filmu do Varnsdorfu vyšetřit vraždu a brzy se ukazuje, že stopy směřují do místní vietnamské komunity. Otevřenými dveřmi do světa, v němž vládnou pravidla obchodu, rodinných klanů a hierarchií a který přehrazuje i jazyková bariéra, se mu stává mladá policistka. Nesourodá dvojice, jíž tvoří emancipovaná žena, která se rozhodla žít podle vlastního rozhodnutí, a stárnoucí sarkastický vyšetřovatel, pro nějž práce zůstala jediným opěrným bodem v životě, rozkrývá nejen tajemství zločinu, ale také vzájemně hledá cestu k poznání toho druhého. Oba čeká osudové rozhodování, zda se přiklonit na stranu pevných rodinných tradic nebo spravedlnosti. Film se točil téměř dva roky, štáb se dostal i do reálných vietnamských domovů, různé zvyky a slavnosti komunity se natáčely reálně a podle zavedených zvyklostí, všichni představitelé Vietnamců jsou neherci.