Archiv: Kultura | Divadlo


Oscarový režisér Miloš Forman, který začne v pondělí zkoušet se syny Petrem a Matějem a s dirigentem Liborem Peškem jazzovou operu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka, už je v Praze. Inscenace má mít v historické budově Národního divadla premiéru 22. dubna. "Mám se dobře, i v New Yorku je teď takové letní počasí," řekl po příletu na ruzyňské letiště dobře naladěný filmař ČTK. Chystanou inscenaci označil za svůj operní debut; koncem 50. let se s Alfrédem Radokem podílel na prvních programech Laterny magiky. "To víte - zlatá kaplička, Národní divadlo, to člověk neřekne ne," odpověděl na dotaz, proč na současný projekt kývl. Na premiéru chce pozvat všechny členy z minulého i současného vedení české první scény. "Chci, aby tam seděli vedle sebe pánové Mrzena, Dvořák, Nekvasil, ale i bývalí ministři kultury Štěpánek a Jandák," uvedl s tím, že rád pozve i novou ministryni kultury Helenu Třeštíkovou.

V inscenaci Dobře placená procházka se na jevišti objeví v roli listonoše tak jako před 40 lety Jiří Suchý, nyní v alternaci se Zbyňkem Fricem a Petrem Macháčkem. Tetou z Liverpoolu bude Jitka Molavcová, která se bude střídat se Zuzanou Stivínovou a Terezou Hálovou. Další alternované role ztvární například Bohuš Matuš, Dáša Zázvůrková a Tomáš Trapl. Původní inscenaci uvedl Semafor v režii Jána Roháče v červnu 1965, měla 64 repríz. Je známá i z televizní verze, kterou Miloš Forman pořídil v roce 1966.

Odbornou pomoc při tvorbě pravidel jmenování a odvolávání ředitelů kulturních institucí nabídla ministerstvu kultury Asociace profesionálních divadel ČR, reprezentující nejvýznamnější divadelní scény. "Jasná pravidla pro všechny by měla zabránit většině spekulací a emotivnímu, neproduktivnímu a často i nekompetentnímu řešení obdobných situací," napsali členové výboru asociace v dopise, který poslali bývalému ministru kultury Martinu Štěpánkovi. V textu, který asociace poskytla ČTK, vyjádřili její členové pochybnosti nad tím, zda výběrové řízení na post ředitele Národního divadla v Praze vypsal v souladu s potřebami tak složitého organismu, jakým tato významná instituce je. "Dlouhodobě upozorňujeme, že oblast kultury nemá stanovena jasná pravidla pro vypisování výběrových řízení na ředitele, ani pravidla pro jejich odvolávání a hodnocení jejich práce. Vinou toho se často v posledních letech stává, že jsou ředitelé odvoláváni i jmenováni za nejasných okolností či ze zástupných důvodů. Vede to k nervozitě, následným akcím občanské neposlušnosti, skandálům a hlavně k ohrožování tvorby divadel. Neexistencí jasných pravidel se pak ředitelé mnohdy stávají vazaly výměn politiků, bez ohledu na svou skutečnou činnost," uvádí se v dopise. Podle předsedy asociace Jana Buriana nejde o stanovení definitivy ředitelům divadel, ale o to, aby svá funkční období mohli naplnit bez obav z každé politické změny, mediální kampaně, odborové či jiné "vzpoury". Zatímco se změnou zákoníku práce je každý zaměstnanec "chráněn" po dvou letech u jednoho zaměstnavatele získáním pracovní smlouvy na dobu neurčitou, ředitel může být odvolán kdykoliv.