Archiv: Kultura | Divadlo


Členové operního souboru a orchestru Národního divadla nesouhlasí s herci, kteří kritizují pověřeného ředitele ND Jana Mrzenu. Členové činohry vyzvali ministra kultury Martina Štěpánka, aby Mrzenu okamžitě odvolal, výběrové řízení na ředitele zrušil a vypsal nové. Termín uzávěrky konkurzu je přitom již v pátek.

Zatímco vedení činohry a část baletního souboru včetně jeho šéfa zastává obdobný názor jako kritici, členové opery a orchestru, kteří tvoří většinu uměleckých zaměstnanců ND, stojí za Mrzenou. "Jednání s pověřeným ředitelem Janem Mrzenou byla z jeho strany vedena vždy s maximální snahou řešit nejen umělecké, ale i finanční a pracovně-právní problémy, které tato kolektivní tělesa již řadu let trápí a jejichž řešení bylo stále jen odkládáno," stojí v dopise členů orchestru a operního sboru, který ve čtvrtek zaslali ministrovi kultury.

Ve středu zaslali herci ND otevřený dopis ministrovi kultury, ve kterém požadují především odvolání Mrzeny a zrušení konkurzu, a pohrozili stávkovou pohotovostí. Dopis nazvaný Vánoční desatero pro ministra kultury podepsalo 39 herců, tedy přibližně 80 procent členů činohry. Mezi signatáři vánoční výzvy jsou například Vlasta Chramostová, Ondřej Pavelka, David Prachař, Vladimír Javorský, Alois Švehlík, Eva Salzmannová, Josef Vinklář, David Matásek, Petra Špalková, Iva Janžurová, Miroslav Donutil, Ladislav Mrkvička, Alexej Pyško, Hana Igonda Ševčíková a Saša Rašilov.

Vánoční desatero je už několikátým protestem vzešlým od členů ND od doby, kdy Štěpánek odvolal ředitele ND Daniela Dvořáka a na jeho místo dosadil Mrzenu; desatero je však zatím nejostřejším protestem. Týden po Dvořákově odvolání žádali členové činohry po Štěpánkovi, aby jim sdělil konkrétní důvody svého kroku. Později šéfové všech tří souborů psali premiérovi, aby se vložil do situace, která v divadle nastala odvoláním Dvořáka.

Horácké divadlo v Jihlavě v sobotu na své velké scéně uvedlo premiérové představení hry Martina Shermana Když tančila. V dramaturgii Marie Procházkové hru se souborem nastudoval hostující režisér Jiří Seydler. Hlavní roli tanečnice Isadory Duncanové ztvárnila Anna Bazgerová, v roli básníka Sergeje Jesenina se představil František Mitáš. Hra, jejíž děj se odehrává v Paříži roku 1923, zachycuje jeden den na sklonku života osobité americké tanečnice. Duncanová je krátce vdaná za ruského básníka Sergeje Jesenina mladšího o 17 let. Jesenin umí pouze rusky, zatímco Duncanová nikoli. "Z toho plyne jistý komický rámec hry. Na jevišti se hraje v sedmi jazycích, s herci pracovalo několik jazykových poradců," uvedl Seydler. Přes komické situace se v příběhu koncentruje tragický osud Duncanové plný nešťastných vztahů, nepochopení a hledání tanečního výrazu.

Uvedení Shermanovy hry podle Procházkové sleduje počínající dramaturgickou linii divadla zabývající se postavením umělce ve společnosti. Horácké divadlo ji zahájilo loni uvedením hry Spor o největšího z Pierotů o francouzském mimovi českého původu Janu Kašparu Deburau. Shermanova hra, která je třetí premiérou současné sezony v Horáckém divadle, měla českou premiéru v roce 1995 v Opavě, hrála se i v Českých Budějovicích a Divadle Bez zábradlí.

Soubor Horáckého divadla souběžně připravil komponovaný večer z tvorby Antona Pavloviče Čechova nazvaný Play Čechov, které bude uvádět na malé scéně. Diváci uvidí monolog O škodlivosti tabáku v překladu Vincence Červinky a jednoaktovku Výročí, kterou přeložili Zuzana Jindrová a Petr Palouš. Premiéra představení s písničkami a tancem se uskuteční v pondělí 11. prosince.