Archiv: Kultura | Divadlo


Horácké divadlo v Jihlavě v sobotu na své velké scéně uvedlo premiérové představení hry Martina Shermana Když tančila. V dramaturgii Marie Procházkové hru se souborem nastudoval hostující režisér Jiří Seydler. Hlavní roli tanečnice Isadory Duncanové ztvárnila Anna Bazgerová, v roli básníka Sergeje Jesenina se představil František Mitáš. Hra, jejíž děj se odehrává v Paříži roku 1923, zachycuje jeden den na sklonku života osobité americké tanečnice. Duncanová je krátce vdaná za ruského básníka Sergeje Jesenina mladšího o 17 let. Jesenin umí pouze rusky, zatímco Duncanová nikoli. "Z toho plyne jistý komický rámec hry. Na jevišti se hraje v sedmi jazycích, s herci pracovalo několik jazykových poradců," uvedl Seydler. Přes komické situace se v příběhu koncentruje tragický osud Duncanové plný nešťastných vztahů, nepochopení a hledání tanečního výrazu.

Uvedení Shermanovy hry podle Procházkové sleduje počínající dramaturgickou linii divadla zabývající se postavením umělce ve společnosti. Horácké divadlo ji zahájilo loni uvedením hry Spor o největšího z Pierotů o francouzském mimovi českého původu Janu Kašparu Deburau. Shermanova hra, která je třetí premiérou současné sezony v Horáckém divadle, měla českou premiéru v roce 1995 v Opavě, hrála se i v Českých Budějovicích a Divadle Bez zábradlí.

Soubor Horáckého divadla souběžně připravil komponovaný večer z tvorby Antona Pavloviče Čechova nazvaný Play Čechov, které bude uvádět na malé scéně. Diváci uvidí monolog O škodlivosti tabáku v překladu Vincence Červinky a jednoaktovku Výročí, kterou přeložili Zuzana Jindrová a Petr Palouš. Premiéra představení s písničkami a tancem se uskuteční v pondělí 11. prosince.