Archiv: Historie | Komunismus


Část politických vězňů v čele s Oldřichem Stránským si ve středu založila novou organizaci s názvem Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých. Důvodem k založení nového sdružení byl podle Stránského především nesouhlas s tím, jak funguje a jaké má názory na německou problematiku vedení Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), jemuž předsedá Anděla Dvořáková.

Nová organizace je důsledkem sporu, který už čtyři roky rozděluje politické vězně z období nacismu. Dosud totiž existovaly fakticky dvě stejnojmenné organizace Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých registrované pod jedním číslem. Středečního shromáždění se zúčastnilo asi sto příznivců Stránského, kterým vadilo především to, že jednotná registrace obou organizací jim znemožňovala nezávislou činnost. Původní sdružení totiž patřilo pod ČSBS, který považuje jednotlivá sdružení bývalých vězňů za sobě organizačně podřízená. Rozděluje také dotace, které vězni každoročně dostávají na své aktivity od státu. Stránského příznivcům se nelíbí právě údajně centralistické řízení ČSBS, které podle nich vzniklo ještě v době komunismu. "Více jak polovina historických skupin, které mají již v současnosti vlastní právní subjektivitu, nedostanou od ministerstva financí ani korunu. Všechno si nechá paní Dvořáková a Český svaz bojovníků za svobodu," řekl ČTK Stránský. Proto chce nové sdružení samostatně požádat ministerstvo financí o dotace na svoji činnost.

Mluvčí ČSBS Šárka Helmichová se Stránského argumentací nesouhlasí. "Ten pán je starý a nemocný. Má pocit hlubokého ukřivdění," řekla ČTK. Podle ní ČSBS potřebuje peníze pro činnost svých 72 okresních organizací po celé republice. Helmichová si myslí, že Stránského sdružení je menšinovou organizací proti ČSBS, kde je podle ní v různých sdruženích asi 3500 politických vězňů z dob nacismu.

Stránský také nesouhlasí s postoji ČSBS k německé problematice. "Šovinismus a český nacionalismus existuje. Oni ho vytvářejí. Neustále žijí v letech válečných. Do budoucna však není možné žít v neustálé nenávisti. Je zapotřebí spolu mluvit, a ne na sebe ukazovat: ty jsi vrah a my jsme ti dobří," zdůraznil bývalý vězeň z koncentračních táborů Stránský, který přišel za války o většinu příbuzných. Nacisté je připravili o život kvůli židovskému původu. "Nebavíme se se sudetskými Němci. Oni se stále neomluvili," podotkla k tomuto tématu Helmichová. Podle ní i v současnosti sudetští Němci usilují o odtržení pohraničních oblastí od Československa, jak se to stalo před druhou světovou válkou.