Archiv: Historie | Komunismus


Státní zástupce obžaloval za účast na zinscenovaném procesu s političkou Miladou Horákovou bývalou prokurátorku Ludmilu Brožovou-Polednovou. ČTK to řekl mluvčí městského státního zastupitelství Martin Omelka. "V pátek byla podána obžaloba," uvedl. Horáková byla jedinou ženou popravenou v komunistickém Československu z politických důvodů. Polednová je obviněna ze spolupachatelství na vraždě a hrozí jí až patnáctiletý trest vězení. Nikdo jiný z těch, kteří se na procesu podíleli, se před soud zatím nedostal.

Polednová byla jedním z žalobců, kteří se podíleli na odsouzení Horákové. Podle dřívějšího vyjádření Jana Srba, mluvčího Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV), který žalobu připravil, byla mezi prokurátory zařazena proto, aby jako žena obžalovala ženu. Dnes asi osmdesátiletá Polednová je jedním ze dvou posledních žijících aktérů procesu. Podle policie nebyl proces řádně veden ani podle tehdejšího práva. Podle historika a pracovníka ÚDV Prokopa Tomka je Polednová jediným akterém procesu s Horákovou, jehož případ se dostal k soudu. Před několika lety policie stíhala vedoucího vyšetřovatelů v procesu Milana Moučku. V roce 2003 ale státní zastupitelství věc zastavilo.

Právnička a politička Horáková pracovala v protinacistickém odboji. V roce 1940 byla zatčena a do konce války vězněna. Po válce byla zvolena do parlamentu za národní socialisty. Po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 odešla z politického života. Již v následujícím roce byla zatčena, ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti a 27. června 1950 popravena.

Mnoho občanů vystupovalo proti komunismu, ale ještě více jich uvěřilo a kolaborovalo s tímto zločinným režimem. Při pietním aktu na čestném pohřebišti popravených a umučených politických vězňů z let 1948 až 1989 v Praze-Ďáblicích to řekl bývalý dlouholetý předseda Sdružení bývalých politických vězňů Stanislav Stránský. Shromáždění se konalo při příležitosti Mezinárodního dne popravených a umučených politických vězňů a Dne památky obětí komunistického režimu.

Stránský připomněl, že za vlády Klementa Gottwalda bylo popraveno 244 politických vězňů včetně jedné ženy - Milady Horákové. Přestože už uplynulo od pádu komunismu více než 17 let, nikdo nebyl za komunistické zločiny potrestán, zdůraznil. Pořadatelé podle Stránského na úterní pietní akt pozvali na 36 pražských škol. Přišla ale jen skupinka žáků se svými učiteli ze dvou z nich, posteskl si. Komunistický teror je potřeba stále připomínat. "Komunismus je stále zločin," zdůraznil.

Česká veřejnost podle místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry opět pomáhá komunismu k moci, historicky ho rehabilituje a poststalinistická KSČM je nejsilnější komunistickou stranou v Evropě. "Komunismus je vzpoura méněcenných," zakončil svůj projev citátem britského politika Winstona Churchilla. Ze zahraničních diplomatů přijel na ďáblický hřbitov americký velvyslanec Richard Graber. "Svoboda je obrovská hodnota, za kterou musíme bojovat," zdůraznil ve svém vystoupení.