Archiv: Historie | Komunismus


KSČM by měla podat trestní oznámení na senátora ODS Josefa Pavlatu a senátora za Zelené Jaromíra Štětinu za to, že označili KSČM za zločineckou organizaci, řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik v diskusním pořadu české soukromé televize Prima. Ze stejného důvodu už komunisté podali trestní oznámení na předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska. "Jsem pro trestní oznámení už jen proto, aby se upozornilo, že nelze bezostyšně urážet kohokoli jakýmkoli způsobem," uvedl v televizi Kováčik. Podle něj se senátoři svými výroky zřejmě dopustili šíření nenávisti.

Kalousek již dříve prohlásil, že se klidně vzdá své poslanecké imunity a bude před soudem své výroky obhajovat. Komunistická strana Československa se dopouštěla zločinů, což je jasně řečeno v platných zákonech, argumentuje šéf lidovců a dodává, že sám předseda komunistů Vojtěch Filip přitom označil KSČM za přímého pokračovatele KSČ. Komunisté zase výroky pravicových politiků považují za vyvolávání nenávisti k určité skupině obyvatelstva pro politické přesvědčení.

Senát ve čtvrtek díky podpoře svých pravicových členů navrhl výslovně zakázat propagaci komunismu a nacismu pod hrozbou trestu až osmi let vězení. Novelu trestního zákona, iniciovanou Štětinou a dalším senátorem Martinem Mejstříkem, která by české komunisty přinutila ke změně názvů a dokumentů, nyní dostane k projednání sněmovna. V ní má ale většinu levice, která asi těžko umožní její přijetí.

Opoziční ODS podle svého předsedy Mirka Topolánka podpoří novelu o postavení propagace komunismu mimo zákon, i když má s tvůrci předlohy na řadu věcí rozdílné názory. Topolánek to uvedl na tiskové konferenci iniciativy Zrušme komunisty. Věří, že navrhovanou novelu trestního zákona Senát při čtvrteční schůzi schválí. Topolánek uvedl, že se po předložení novely tak jako další členové ODS obával, zda její případné schválení nevyvede komunisty z politické izolace, jestli zákonná povinnost změnit název jejich strany neumožní ČSSD pozvat je do vlády. Situace se ale podle Topolánka změnila, neboť kromě jednotného hlasování komunistů a socialistů ve sněmovně premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek zcela otevřeně hodlá komunisty "použít po příštích volbách, ať už přímo, nebo nepřímo". "Komunisté již nejsou v izolaci, ta kolaborace je zcela otevřená. To je důvod, proč sedím za tímto stolem s lidmi, kterých si vážím, ale se kterými jsem v minulosti, a má strana, měl častokrát rozdílné názory na spoustu věcí," uvedl Topolánek. Mezi tvůrce novely patří senátoři Martin Mejstřík (za Cestu změny) a Jaromír Štětina (za Stranu zelených), její přijetí prosazuje za iniciativu Zrušme komunisty například režisér Ladislav Smoljak. "Jsou chvíle, kdy si rozumíme, a toto je jedna z nich," uvedl Mejstřík. Také on věří, že demokratické strany novelu prosadí i ve sněmovně, kam by předloha po schválení v Senátu putovala. Topolánek je skeptičtější. Připomněl, že novelu mohou zablokovat ČSSD a KSČM, které mají ve sněmovně 111 hlasů. I takovéto odmítnutí novely by podle něj dalo veřejnosti signál, co si o tom všem má myslet. "Každopádně i mezi sociálními demokraty je spousta lidí, které považuji za slušné," dodal Topolánek.