Archiv: Ekonomika | Zemědělství


Zemědělci na několika místech země rozlili na polích desítky tisíc litrů mléka na protest proti jeho nízkým výkupním cenám. Do polí vyjely cisterny na Vysočině, Zlínsku, Náchodsku, či na Blanensku v Jihomoravském kraji. Stovka lidí demonstrovala před budovou ministerstva zemědělství v Ústí nad Orlicí. Výkupní ceny suroviny se již více než rok pohybují pod náklady farmářů, podle jejichž názoru jim stát v kritické situaci dostatečně nepomáhá.

Ministerstvo zopakovalo, že si tíživou situaci zemědělců uvědomuje a snaží se jim dle svých možností maximálně pomáhat, rozlévání mléka označilo za plýtvání. Farmáři, nespokojení s prací úřadu, naopak ministerstvo kritizovali a objevily se i požadavky na personální změny v jeho vedení. Vedení jihomoravského kraje v reakci na protesty připustilo, že by mohlo z krajského rozpočtu v blízké budoucnosti zemědělcům přispět na nákup prodejních automatů na mléko. Mlékárny v současné době litr mléka od zemědělců vykupují za méně než šest korun, přitom jen náklady na jeho výrobu jsou dle chovatelů o 2 koruny, až 2,50 vyšší.

Zemědělský svaz ČR opakovaně uvedl, že v důsledku propadu cen mléka, obilí a dalších komodit skončí letošní hospodaření zemědělců přes zhruba 30 miliardové dotace poprvé od vstupu země do EU ve ztrátě. Zemědělcům vadí, že od roku 1989 Česko ztrácí soběstačnost a potraviny se ve stále větším množství dovážejí z jiných států.