Archiv: Ekonomika | Průmysl


Průmyslová produkce i vývoz firem v Česku loni rostl, podle analytiků české hospodářství oživuje. I Česká národní banka (ČNB) v nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním i příštím roce. Novinářům to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Uvedl také, že ČNB by mohla na počátku příštího roku upustit od devizových intervencí. Stavebnictví se však opět výrazně propadlo a odborníci míní, že jej návrat k růstu v nejbližší době nečeká. Průmyslová produkce loni v Česku meziročně vzrostla o 0,5 procenta, hodnota nových zakázek byla vyšší o 4,3 procenta, uvedl Český statistický úřad. V prosinci průmysl meziročně rostl ještě výrazněji, a to o 9,3 procenta, po očištění o vliv pracovních dnů o 6,7 procenta. Výroba tak obrátila pokles, který v roce 2012 činil 1,2 procenta.

Loňské výsledky zahraničního obchodu ČR přinesly pozitivní informace. Vývoz loni podle ČSÚ meziročně stoupl o 2,8 procenta a dovoz o 1,4 procenta a zahraniční obchod skončil v přebytku 350,8 miliardy korun, což je meziročně o 45,1 miliardy korun více. Podle Asociace exportérů dosáhla hodnota loňského exportu tuzemských firem 3,157 bilionu korun, což je v dějinách samostatné České republiky rekord.

Centrální banka letos čeká růst hrubého domácího produktu o 2,2 procenta a příští rok o 2,8, kdežto podle předchozí listopadové prognózy ČNB měl HDP růst jen o 2,1 procenta letos a o 2,5 procenta příští rok. Naopak od loňského roku čeká banka horší výsledek, odhad zhoršila z poklesu o 0,9 procenta na 1,3 procenta.