Archiv: Ekonomika | Práce


Vývoj mezd reaguje na stav ekonomiky se zpožděním, takže důsledky světové hospodářské krize pocítí Češi ve svých peněženkách až v příštím roce. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Ve třetím čtvrtletí se nominálně zvýšila průměrná mzda o 7,9 procenta na 23.144 korun, avšak reálně v důsledku vysoké inflace rostla jen o 1,2 procenta. Vzhledem k nižší inflaci by ale podle ekonomů mohly reálné mzdy v roce 2009 růst rychleji než letos.

Nejvyšší růst mezd registrují sektory jako rybolov, těžba nerostů nebo činnosti v oblasti nemovitostí, upozornil analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Nejméně mzdy naopak podle něj rostly ve školství, veřejné správě a zdravotnictví, kde si zaměstnanci reálně pohoršili. Analytička Next Finance Markéta Šichtařová odhadla, že průměrná mzda v letošním roce bude činit necelých 23.580 Kč. Koncem roku bude ale díky jednorázovým prémiím již na více než 25.000 Kč. To znamená, že koncem roku se již mzda dostane téměř na 1000 euro. Ačkoli mzdy rostou svižným tempem, bude mzdové dotahování západní Evropy během na velmi dlouhou trať, připomněla Šichtařová. Ty nejoptimističtější výpočty prý ukazují, že Čech bude brát stejnou mzdu jako Němec nejdříve v roce 2037.

Pražané ve třetím čtvrtletí vydělávali průměrně 28.868 korun. To je o 9,1 procenta více než ve stejném období loňského roku. Mzdy v metropoli jsou tradičně nejvyšší v Česku. Metropole je považována za tahouna české ekonomiky a tomu odpovídají i platy. Vysoké mzdy v Praze jsou podle odborníků dány kromě jiného tím, že zde sídlí centrály velkých firem, které zaměstnávají vrcholové manažery.