Archiv: Ekonomika | Práce


Hodinová výstražná stávka, kterou 24. června uspořádají odboráři na protest proti vládním reformám, bude největší protestní akcí v Česku od počátku 90. let. Novinářům to řekl Milan Štěch, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), jež stávku vyhlásila. Podle Štěcha se navíc jedná o první protestní akci v historii českého odborového hnutí po roce 1990, od níž se nedistancoval žádný žádný odborový svaz. Odboráři budou protestovat proti reformám kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Obviňují jej, že při současném růstu inflace přijal opatření, jimiž se reálně snížily platy ve školství, zdravotnictví a veřejné sféře. Odboráři si postěžovali, že s nimi premiér o možnosti odvrácení stávky vůbec nejednal. Vedení odborů informovalo o tom, že se někteří zaměstnavatelé zejména v oblasti dopravy údajně snaží zaměstnance od účasti na stávce odradit "uplácením" či "brutálním nátlakem". Konkrétní případy však zatím neoznámili, neboť nemají písemné doklady těchto skutků.

Podle Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR je však plánovaná stávka nelegální. Právo na stávku totiž podle zaměstnavatelů zákon upravuje pouze v souvislosti s vyjednáváním o kolektivní smlouvě. Zaměstnavatelé proto údajně mohou nepřítomnost stávkujících v práci posuzovat jako neomluvenou absenci a nevylučují, že by mohli po účastnících stávky chtít uplatňovat náhradu škody. Podle odborářů je stávka naopak legální, navíc organizátoři podle nich nenesou zodpovědnost za případné ztráty zaměstnavatelů. Odboráři jsou ovšem přesvědčeni, že stávka nezpůsobí žádné ztráty, nebo že budou pouze minimální.

Odboráři trvají na tom, že jejich připravovaná hodinová výstražná stávka je legální a že chtějí stávkovat proti porušování hospodářských a sociálních práv zaměstnanců, informovala ČTK mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová. Svaz tak reagoval na informace, že podle analýzy konfederace zaměstnavatelů je protest nelegální. Ministr práce Petr Nečas (ODS) pouze zopakoval, že stávka odborářů je politicky motivovaná. Zda je stávka v souladu se zákonem, nebo není, však hodnotit nechtěl. Podle vedení odborových svazů chtějí zaměstnavatelé a média odboráře od účasti na protestu zastrašováním odradit. "Mezi zaměstnavateli a v médiích sílí útoky proti připravované výstražné hodinové stávce," řekla ČTK Kašparová. "Po úplatcích nabízených zaměstnancům, kteří se ke stávce nepřipojí, přicházejí další kroky - zaměstnancům se vyhrožuje tresty za případnou účast na stávce," uvedla bez upřesnění konkrétních případů. ČMKOS hodinovou stávku chystá na 24. června. Odboráři tak chtějí protestovat proti reformám zaváděným kabinetem Mirka Topolánka. Obviňují jej, že při současném růstu inflace přijal opatření, jimiž se reálně snížily platy ve školství, zdravotnictví a veřejné sféře.

Podle Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR je ovšem plánovaná stávka, při níž se k ČMKOS přidá také řada dalších odborových svazů, nelegální. Právo na stávku totiž podle prohlášení, jež konfederace zaměstnavatelů uvedla na svých internetových stránkách, zákon upravuje pouze v souvislosti s vyjednáváním o kolektivní smlouvě. "O tento případ zde samozřejmě nejde, což ČMKOS sama zdůrazňuje ve svém metodickém materiálu," uvedli zástupci zaměstnavatelů v prohlášení. Zaměstnavatelé proto údajně mohou nepřítomnost stávkujících v práci posuzovat jako neomluvenou absenci a nevylučují, že by mohli po účastnících stávky chtít uplatňovat náhradu škody.