Archiv: Ekonomika | Práce


Odboráři ve zdravotnictví chtějí po ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS) záruky, že nikdo ze zákonodárců vládních stran nenavrhne ve sněmovně či Senátu rozšíření pracovní doby zdravotníků. Šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel tak reagoval na slib ministra, že přistoupí na návrh zdravotnických a lékařských odborů o přesčasech, pokud odbory do pátku 14:00 ukončí stávkovou pohotovost. "Považujeme požadavky zdravotníků za spravedlivé, mají k nám vždy otevřené dveře a budeme jejich zájmy v rozsahu, který nám umožňuje naše síla, také hájit," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath dodal, že ČSSD odmítá Julínkův návrh prodloužit pracovní dobu zdravotníkům týdně o osm hodin a změnit tarifní platy na smluvní. V akciových společnostech, kde jsou smluvní platy, mají sestry měsíčně méně o 3000 korun a lékaři o 2000 korun, než dostávají zdravotníci ve státních nemocnicích.

Zdravotní odbory ohlásily na 5. března výstražnou stávku kvůli úpravě přesčasů a odměn ve zdravotnictví, kterou prosazoval Julínek. Předáci podle zjištění ČTK Julínkův krok vítají, potřebují však k odvolání stávkové pohotovosti souhlas celého vedení. Podle Engela je čtyřiadvacetihodinová lhůta příliš krátká. Podobně jako Engel se vyjádřil předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.

Odboráři, zaměstnavatelé i představitelé průmyslu nejsou proti změně systému investičních pobídek. Vyplývá to z čtvrtečního jednání tripartity, o kterém zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády informovali na tiskové konferenci. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a obchodu Martina Jahna by se měl systém investičních pobídek v současné podobě změnit, popřípadě i zrušit. "Ztotožňujeme se s názorem, že by se měl tento systém výrazně změnit, případně by mohl být i zrušen a nahrazen jiným systémem. Důležitá bude ovšem analýza, ta bude předložena do března příštího roku," uvedl Jahn.

Odboráři se změně systému nebrání, odmítají ovšem skokové zrušení pobídek bez náhrady. Podle šéfa odboru Milana Štěcha je již dnes doba, kdy by se měly do určité míry investiční pobídky přehodnotit. Investiční pobídky měly za cíl přilákat zahraniční investice. Podle Štěcha pomohly ekonomice především v době, kdy byla nezaměstnanost přes 10 procent. "Je třeba ovšem brát v potaz, že jsou zde regiony stále s vysokou nezaměstnaností, kterým je potřeba pomoci, a to i nasměrováním hospodářské pomoci. Jestli to bude formou daňových úlev nebo formou dotací v podobě investičních pobídek je už otázkou jen pro vládu," uvedl Štěch.

Systém investičních pobídek začal být trnem v oku zejména menším českým podnikům, kterým se nelíbí, že stát tímto způsobem zvýhodňuje velké zahraniční investory. Hospodářská komora nedávno vyzvala ministra průmyslu a obchodu Martina Římana ke zrušení investičních pobídek. Říman s Hospodářskou komorou souhlasí, podle něj ale úplné zrušení investičních pobídek neumožňuje aktuální rozložení politických sil.