Archiv: Ekonomika | Práce


K zastavení vládní reformy veřejných financí vyzvaly koaliční kabinet desetitisíce odborářů při sobotní demonstraci na pražském Václavském náměstí. Podle jejich názoru chystaná reforma nepomůže zlepšení rozpočtů, ale pouze zvýší polarizaci české společnosti. Protest trval zhruba hodinu. Podle policie byl bez problémů. Odboráři na náměstí drželi transparenty s nápisy "Reformu ano, ale spravedlivou", "Reforma jen pro bohaté", "Topolánek vaří z vody", "Běda běda bez oběda" nebo "Stravenky nedáme".

"Cíle reformy vládní koalice jsou naprosto jiné, než se vláda snaží sdělit občanům," řekl v projevu k demonstrantům z pódia u sochy svatého Václava předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a senátor ČSSD Milan Štěch. Podle jeho názoru je cílem vlády zejména otevřít cestu k privatizaci veřejných služeb. Návrh reformy Štech označil za 'škrtformu', která má dále polarizovat společnost na ještě užší a majetnější skupinu bohatých a na ostatní lidi.

Podle pořadatelů se na demonstraci sjelo přes 35.000 lidí z celé republiky. Policejní odhad byl o několik tisíc účastníků nižší. Demonstrace se kromě členů ČMKOS zúčastnili i členové řady různých nejen odborových organizací. Připojily se například Sdružení pacientů, Rada seniorů, Sdružení nájemníků či hnutí Ne základnám. Mezi demonstranty byla i komunistická mládež a revoluční socialisté. Nechyběli předseda ČSSD Jiří Paroubek a poslanec Evropského parlamentu za sociální demokracii a bývalý šéf ČMKOS Richard Falbr. Politici ale slovo nedostali. Byla to demonstrace odborářů, zdůraznil Štěch.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) v pátek rozeslala všem 200 poslanců své pozměňovací návrhy k reformě veřejných financí. Nynější podobu vládního balíku odbory zásadně odmítají. Svůj nesouhlas vyjádří desetitisíce jejich členů na sobotní demonstraci v Praze, podle reakcí kabinetu pak rozhodnou o dalších formách nátlaku. Odbory navrhly desítky změn, výčet všech pozměňovacích návrhů zabral více než 30 stran. Fakticky všechny klíčové změny v daních, sociálních dávkách a zdravotnictví, které mají podle vlády zastavit zadlužování státu, chtějí odbory z reformy vypustit. Věří, že některé z jejich požadavků si zákonodárci během druhého čtení osvojí a zkusí je uplatnit. Odbory mimo jiné nesouhlasí s představou, aby se daň platila z takzvané superhrubé mzdy, tedy hrubé mzdy navýšené o zdravotní a sociální pojištění hrazené zaměstnavatelem. Nesouhlasí ani s jednotnou sazbou daně z příjmu, ani se zvýšením DPH z pěti na devět procent. Obávají se, že toto opatření zvýší základní potřeby a služby, jako jsou potraviny, léky či veřejná doprava. U firem se jim nezamlouvá snižování daní z příjmu na 24 procent. Není důvod podléhat tlaku mezinárodní daňové soutěže, tvrdí konfederace. ČMKOS žádá poslance, aby zachovali společné zdanění manželů či daňové zvýhodnění stravenek. Odborům se dále nelíbí rozšířený okruh lidí osvobozených od dědické daně i rušení registračních pokladen.

Odboráři kritizovali pražský magistrát, že jim původně nechtěl dovolit postavit během sobotní demonstrace proti vládní reformě veřejných financí tribunu pod sochou svatého Václava. Přestože se podle představitelů Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) obě strany nakonec na záboru místa domluvily, dá se podle nich postup úředníků vnímat jako pokus o ohrožení svobody shromažďování. "Je to neslušné, zbytečně to vyvolává pocit, že by v České republice mohla být ohrožena demokracie a právo na svobodné vyjádření názorů," prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci odborový předák svazu KOVO Josef Středula. Proti nařčení o omezení shromažďovacího práva se magistrát ohradil. "Odbory samozřejmě mohou pořádat svůj protestní pochod, který nám ohlásily. Stavbu takovýchto zařízení v horní části Václavského náměstí ale nepovolujeme nikomu," sdělil ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Je to praxe, která bez výjimky platí několik let jako ochrana historického místa, jeho piety i s ohledem na bezpečnost účastníků akcí, dodal.

Předseda ČMKOS Milan Štěch očekává, že v sobotu přijedou do Prahy vyjádřit nespokojenost s vládními záměry desetitisíce odborářů. Před polednem se pod hlavním heslem "Zastavme škrtformu" sejdou před žižkovským Domem odborových svazů, průvodem se vydají na Václavské náměstí. Odbory chtějí reformu buď zastavit, nebo zásadně změnit. Tvrdí, že poškozuje většinu občanů a neplní daný cíl, tedy snížit deficit veřejných financí. O dalších protestech chtějí odbory rozhodnout až podle výsledku nadcházející akce a reakcí politiků. Generální stávku, kterou požaduje druhá největší centrála - Asociace samostatných odborů - považuje Štěch za poslední možný prostředek a krajní variantu, která zatím není na pořadu dne. Konfederace v pátek rozešle všem poslancům své pozměňovací návrhy. Věří, že někteří z nich si je během druhého čtení osvojí a zkusí je uplatnit.