Archiv: Ekonomika | Práce


Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) povede i v příštích čtyřech letech její dosavadní předseda Milan Štěch, který je současně senátorem za ČSSD. Delegáti sjezdu ČMKOS vybrali také tři místopředsedy. Své funkce obhájili Jaroslav Zavadil a Zdeněk Málek. Trojici doplnila právnička konfederace Marcela Kubínková. Je to vůbec poprvé v historii, co se do vedení dostala žena.

Konfederace zastřešuje 33 odborových svazů se 610 tisíci členy. Členská základna se ale postupně ztenčuje. Ještě před čtyřmi lety jich bylo zhruba 900 tisíc.

Česko by mělo po dalším rozšíření EU chránit svůj pracovní trh, bude-li ohrožen, řekl po svém znovuzvolení předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. O zavedení přechodných opatření vůči Bulharsku a Rumunsku, které by měly do unie vstoupit napřesrok, se již dříve zmínil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Podle Štěcha by se ČR měla snažit ochránit své zájmy prosazováním evropské směrnice o službách tak, aby se firmy a pracovníci museli řídit pravidly státu, v němž působí. "Přijdou pracovníci, kteří nabídnou, že budou dělat podle předpisů Bulharska nebo Rumunska za čtvrtinové mzdy. Zaměstnavatel samozřejmě kvůli zisku a snižování nákladů sáhne po nich," řekl Štěch. Česko by pak podle něj mělo důsledně kontrolovat dodržování předpisů. Odbory přitom dříve omezení volného pohybu pracovníků po EU ostře kritizovaly.

Podle názoru Milana Štěcha "lidé v Česku málo stávkují." Nedávno sám vyzval zaměstnance, aby se domáhali vyšších platů pomocí stávek. Podle odborů, které na růst mezd tlačí, totiž platy neodpovídají současnému růstu české ekonomiky a lidé chudnou. Podle Štěcha je třeba přitvrdit.

Odborářů v Česku ubývá a i v příštích letech budou odbory nejspíš své členy ztrácet. Novinářům to na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů řekl její předseda Milan Štěch. Důvodem je podle něj restrukturalizace průmyslu, odchod důchodců z odborů a hlavně nezájem mladých. Konfederace sdružuje 33 svazů s 610.000 členy. Přitom před čtyřmi lety při posledním sjezdu zastřešovala 900.000 lidí. Získání nových odborářů si jako jeden z hlavních úkolů přitom Štěch vytýčil před čtyřmi lety po svém zvolení do čela ČMKOS, která je největší odborovou centrálou v Česku. Podle předáka se konfederaci pod jeho vedením nové členy získat podařilo. Vstoupily do ní totiž čtyři další svazy a jeden vystoupil, sdružují ale méně lidí.

"Nedáváme si cíl, kolik lidí bude v odborových svazech. Členů odborových organizací ale ubývá," uvedl Štěch. Podle něj odbory opustili důchodci, kterým již firmy neposkytují výhody ze sociálních fondů. Zanikly také mnohé velké státní podniky. V nových firmách trvá podle předáka několik let, než v nich odborové organizace vzniknou. Zaměstnavatelé navíc prý často brání jejich založení, podotkl Štěch. "U mladých lidí trvá většinou delší dobu, než na vlastních problémech zjistí, že je dobré mít odborovou organizaci," dodal.

Podle premiéra Jiřího Paroubka je úbytek odborářů v Česku přirozený. "V situaci, kdy nejsou žádné sociální boje, je přirozené, že řada lidí bere výdobytky jako automatickou věc, nepotřebuje se zúčastňovat odborářské práce," řekl novinářům na sjezdu premiér. Podle něj odbory nemají důvod proti vládě a zaměstnavatelům vystupovat, protože v zemi roste reálná mzda a životní úroveň. Dodal, že sociální dialog v Česku funguje, takže se prakticky nestávkuje.

ČSSD je připravena ve sněmovně přehlasovat Senát i případné veto prezidenta republiky Václava Klause a prosadit navrhovaný zákoník práce. Na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů to řekl premiér Jiří Paroubek. Zákoník ve sněmovně sociální demokraté prosadili naposledy spolu s komunisty, stejně tak nejspíš učiní i nyní. Senát normu totiž zamítl. Poslanci budou o pracovním kodexu znovu rozhodovat na schůzi, která začne 18. dubna.

Podle Paroubka je norma moderní a pomáhá zaměstnancům i zaměstnavatelům. Odbory normu podporují, zaměstnavatelé ji kritizovali. Podle ministra práce Zdeňka Škromacha je navrhovaný pracovní kodex liberálnější. Řídí se prý zásadou: co není zakázáno, je dovoleno. Nynější úprava vyznávala naopak heslo: co není dovoleno, je zakázáno. Spory kolem zákoníku vyvolávaly mimo jiné paragrafy o odborech. Podle nové normy by měly kontrolovat bezpečnost práce a při jejím ohrožení by mohly rozhodnout o zastavení výroby. Podle některých podnikatelů tak odboráři chtějí ovlivňovat hospodářskou politiku firem. Odpůrci kodexu již dříve upozorňovali na to, že by úprava mohla být neústavní. Menší odborové svazy a profesní organizace označují za diskriminační ustanovení o tom, že by zaměstnavatelé mohli uzavírat kolektivní smlouvu jen s nejsilnější odborovou organizací. Federace strojvůdců ČR na protest zorganizovala půlhodinovou stávku na dráze.

Nezaměstnaní lidé v Ústeckém kraji pomáhají při boji s velkou vodou. Společně s dobrovolníky plnili pytle s pískem a stavěli hráze. Úřady práce v Ústí nad Labem, Děčíně a Litoměřicích již nabídly pomoc obcím při odstraňování povodňových škod. Vyplývá to z informací, které od úřadů získala ČTK. Veřejně prospěšných pracovníků, které platí stát, využilo krajské město při budování hráze z pytlů na Střekovském nábřeží. "Patří jim velký dík," řekl ČTK ústecký primátor Petr Gandalovič. "I když hráz nevydržela, oddálila zaplavení nábřeží tak, aby bylo možné evakuovat občany," dodal.

Nezaměstnaní pomáhali již také v Děčíně. Zhruba 50 lidí z úřadu práce plnilo pytle s pískem. "Narychlo jsme je povolali v pondělí večer, kdy nastala kritická situace při plnění pytlů. Nezaměstnaní vystřídali vyčerpané zaměstnance technických služeb," řekl ČTK vedoucí odboru majetku města Tomáš Martinček. Lidi bez práce znovu radnice využije zřejmě při úklidu, až voda odpadne.

Litoměřický úřad práce již oslovil starosty obcí, které zaplavila voda. Stejně jako před čtyřmi lety někteří pomoc úřadu využijí a jiní nikoliv. "Je to případ od případu, někam nezaměstnané pošleme, někteří budou hledat pomoc jinde, nebo na to stačí sami," řekl ČTK ředitel litoměřického úřadu Ivan Vilím. V Ústeckém kraji je bez práce zhruba 68.000 lidí. Míra nezaměstnanosti je nejvyšší v republice, v únoru byla 15,7 procenta.