Archiv: Ekonomika | Finance


Věci veřejné nepodpoří podle poslance a rozpočtového experta strany Michala Babáka (VV) důchodovou reformu, jestliže koaliční partneři veřejnosti dostatečně nevysvětlí, proč je kvůli ní nutné zvyšovat daň z přidané hodnoty. Poslanec to řekl v nedělním diskusním pořadu České televize. Předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí Babákovo vyjádření v televizi neviděla, ČTK ale řekla, že věc takhle určitě nestojí a dojednaná dohoda samozřejmě platí. "Určitě to není vyjádření poslaneckého klubu," zdůraznila Kočí. Stejně jako Babák je přesvědčena o tom, že koalice reformu penzí veřejnosti dostatečně nevysvětlila a vše se omezilo jen na zvýšení DPH, což je podle Kočí chyba. Jde jen o financování reformy, dodala. Také ministr dopravy Vít Bárta (VV) ČTK sdělil, že záměry koaličních partnerů nejsou dobře obhajovány a je třeba to napravit. Michal Babák uvedl, že pokud koaliční partneři, tedy TOP 09 a ODS, veřejnosti zvyšování DPH nevysvětlí, "pak je důchodová reforma mrtvá". Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) na to reagoval slovy, že dokud se koaliční strany nedomluví jinak, tak pro něj dohoda platí. ODS by měla podle Babáka ústy premiéra Petra Nečase vysvětlit, proč se snižuje cena práce na úkor důchodové reformy. "TOP 09 musí vysvětlit, proč dáváme komerční pilíř do důchodové reformy, a tím zvyšujeme DPH," podotkl. Podobně hovořila i Kočí a poukázala na to, že VV vysvětlují ponechání některých potravin ve snížené sazbě, což v koalici prosadily.

V říjnu by vedle převedení řady položek ze snížené desetiprocentní do základní dvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty mělo vzrůst životní minimum, měly by se mimořádně valorizovat důchody a zvýšit daňové odpočty na děti. Současně by se rovněž měly snížit vedlejší náklady práce. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Zvýšení DPH má hlavně pokrýt chystanou důchodovou reformu, na jejichž parametrech se již koalice shodla. Peníze půjdou i na valorizaci důchodů, zvýšení daňového odpočtu na dítě o 250 korun měsíčně a snížení sociálního pojištění odváděného firmami o 1,8 procenta. Výši valorizace důchodů podle Jaromíra Drábka ministerstvo počítá. Kdyby se zvýšení DPH promítlo do inflace stoprocentně, podle ministra by inflace vzrostla o 5,6 procentního bodu. Valorizace důchodů a zvýšení daňových odpočtů na děti mají kompenzovat dopady zvýšení DPH penzistům a rodinám s dětmi. Ve snížené sazbě mají zůstat jen některé potraviny, což prosadily Věci veřejné. Exministr financí Eduard Janota Janota poukázal na to, že výjimky vytvoří prostor pro různé spekulace v účtování DPH a správa daně bude složitá. "Jde o návod, jak obcházet ustanovení zákona o dani z přidané hodnoty," řekl v ČT Edfuard Janota. Vláda podle něj vybere na vyšší DPH méně než očekávaných asi 58 miliard korun ročně. "Než nějaké výjimky, protože kde kdo bude chtít výjimku na leccos, volil bych variantu nižší jednotné sazby DPH pro všechny," zdůraznil exministr Janota. Návrh Hospodářské komory 17 procent ale označil za příliš nízký.

Několik stovek lidí protestovalo v sobotu v Praze proti chystaným vládním reformám. Řečníci na náměstí Republiky kritizovali koaliční kabinet Petra Nečase a označovali ho za nespravedlivý a asociální. Po projevech se účastníci demonstrace vydali přes Staroměstské náměstí a Mánesův most před úřad vlády, kde akce po více než dvou hodinách skončila. Demonstranti drželi různá protivládní hesla, například "Taky vás škrtneme" nebo "Větší DPH, další tunel". Lidi na začátku demonstrace rozčílil vůz městské policie, který davem se zapnutými majáky projížděl. Cestu mu nakonec proklestil účastník na chůdách v masce smrtky. Akci podpořili sociální demokraté, přišli například bývalý eurokomisař a expremiér Vladimír Špidla nebo nynější úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, vystoupili také odboroví předáci. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil obvinil vládu, že lže jako komunisté před měnovou reformou. Státní bankrot podle něho nehrozí. Ministry nazval neuměteli a reformy označil ta "obyčejný tunel na zdravotnický a důchodový systém". Podle Ondřeje Lánského z pořádají iniciativy ProAlt nemá 118 koaličních poslanců svolení obyvatel reformy provádět. "V ProAltu jsme přesvědčeni, že má cenu se bránit," zdůraznil před demonstranty, kteří také mohli podepsat petici proti přípravě důchodové reformy. Průvod protestujících doprovázeli příslušníci antikonfliktního týmu a policisté, kteří zastavovali dopravu. Lidé provolávali protivládní hesla jako "hanba vládě", "demisi" nebo "tahle vláda musí pryč". Před úřadem vlády organizátoři akce zdůrazňovali, že tato akce není poslední. Špičky vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných ve středu potvrdily zvýšení daně z přidané hodnoty u většiny položek, které se dosud nacházejí ve snížené sazbě. Vyšší DPH má pomoci rozjezdu připravované důchodové reformy, která počítá mimo jiné s dobrovolným spořením občanů u penzijních fondů. Koalice plánuje také reformu zdravotnictví i sociálního systému a další podle ní nutné změny. Navrhované změny v penzích se nelíbí opozici. Prezident Václav Klaus zase poukazuje na to, že se o reformě příliš nediskutovalo. Zástupci iniciativy ProAlt zase tvrdí, že změny zhorší životní úroveň většiny obyvatel.