Archiv: Ekonomika | Finance


Stovky korun navíc dají domácnosti každý měsíc za energie v příštím roce. Zhruba o desetinu by od ledna měly podražit všechny druhy energie, od elektrické energie přes zemní plyn až k centrálnímu zásobování teplem. Růst cen energií se projeví zvýšením inflace o téměř půl procentního bodu, odhadují analytici. Celkové platby domácností za elektřinu by se měly podle analytiků zvýšit zhruba o deset procent; energetická společnost ČEZ minulý týden oznámila, že od ledna zdraží silovou elektřinu - bez přenosu a distribuce - o 14,4 procenta. Účty průměrné domácnosti, kde se elektřina nepoužívá k vytápění, vzrostou v příštím roce přibližně o tisícikorunu. Provoz rodinného domku, v němž se elektřinou topí, vyjde v roce 2008 při desetiprocentním zvýšení ceny o zhruba 4000 korun dráž.

Přibližně o deset procent se podle odhadů zvýší i cena plynu. Vytápění zemním plynem je ale ve srovnání s elektřinou levnější, lidé v rodinném domku zaplatí za rok zhruba o tři tisícovky víc než letos. Do cen energií se od Nového roku promítne i ekologická daň, která dopadne především na ty, kteří topí neekologickými palivy, jako je například uhlí. Zákon, jež nové daně obsahuje, je součástí balíku vládních reforem a čeká už jen na podpis prezidenta. Uhlí kvůli dani zdraží zhruba o devět procent; o přibližně stejnou částku zvyšují ceny i jeho dodavatelé.

Vyšší ceny energií pocítí od ledna i firmy. "Růst cen energií, zejména elektrické energie, má a bude mít pro některé obory katastrofální dopady," tvrdí představitelé Hospodářské komory. Podnikatelům by se podle analytiků měly ceny elektřiny od příštího roku zvýšit až o 15 procent. "Podle našeho odhadu se růst cen energií (elektřina, plyn, teplo) projeví zvýšením inflace o 0,4 až 0,5 procentního bodu, z toho 0,3 procentního bodu připadne na elektřinu," uvedl analytik Patria Finance David Marek.

Jedinou šancí, jak mohou domácnosti zmírnit dopad vyšších cen na rodinné rozpočty, je pokusit se o snížení odběrů. Odborníci radí, že nejvhodnější je začít se zateplením domu či bytu a výběrem vhodného typu ohřevu vody. Vytápění se totiž spolu s ohřevem vody podílí na celkové spotřebě energií téměř 90 procenty. Až na druhém místě má smysl řešit úspory spojené s běžným provozem domácnosti, jako nákup úsporných spotřebičů či žárovek.