Archiv: Ekonomika | Finance


Ceny potravin by v Česku do konce letošního roku mohly vzrůst v průměru o deset procent, přičemž stoupat budou i příští rok. Novinářům to řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, podle kterého jsou na vině výrazně rostoucí ceny obilí na světovém trhu, což zvyšuje náklady především chovatelům prasat či výrobcům pečiva. "Ceny potravin stoupají v celé Evropě a já si myslím, že u nás by to (růst cen potravin) mohlo být (do konce roku 2007) kolem deseti procent. Je to celosvětová záležitost, protože zásoby (obilí) jsou nejnižší za posledních dvacet let," uvedl Veleba. Veleba míní, že růst cen bude pokračovat i příští rok. Zemědělští odborníci podle Veleby totiž předpokládají, že ceny potravin v Evropské unii se v příštích třech letech zvýší o 30 procent. "Bude trvalý tlak na postupné zvyšování cen potravin," upozornil Veleba.

Potraviny se v ČR podle Veleby dlouhodobě prodávají za velmi nízké ceny. "Ceny vstupů každoročně stoupají, ale ceny zemědělských prvovýrobců jsou na stále stejné úrovni. České zemědělství kvůli tomu stojí na existenční hraně," prohlásil Veleba, podle kterého je situace již neudržitelná. "Je nezbytné přikročit ke zvýšení cen zemědělských výrobců a tento krok se promítne i na pultech prodejen," řekl Veleba.

Růst cen obilí podle Veleby souvisí s tím, že po nižší úrodě v letech 2005 a 2006 stále trvá poptávka po této komoditě, kterou nyní navíc zvyšuje využívání obilí pro výrobu bioetanolu v Evropě i Spojených státech. "Během dvou až tří let se poptávka po obilí v USA zdvojnásobí. Poptávka producentů bioetanolu právě nyní poprvé zasáhla trh s obilím v Evropě," podotkl Veleba, podle kterého výrazně roste poptávka po potravinách také v Číně, která je nelidnatější zemí světa.