Archiv: Ekonomika | Finance


Pravidla zavádění jednotné evropské měny v zemích EU zastarala a na místě jsou reformy. V listu Financial Times (FT) to napsal guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. V době, kdy má unie 27 členů, se pravidla zavádění eura řídí stejnými podmínkami, jako když bylo v unii šest zemí, upozorňuje bankéř. Proces rozšiřování unie podle něj znamená dilema: s rostoucím počtem členů je víc než kdy jindy nutné mít pravidla, která budou všichni respektovat. Režim měl podle Tůmy smysl v situaci, kdy se měnová politika v západní Evropě opírala hlavně o pevné kurzy vázané na německou marku. Dnes ale takový systém nemá pro většinu zemí EU smysl, protože měnová politika se v jednotlivých zemích provádí jinak. Někde jsou měnové výbory, jinde mají pevný kurz, a v některých zemích centrální banky směřují inflaci k určitému cíli. To je třeba příklad České republiky. Existují ale také jiné přístupy.

Podobně se Tůma dívá i na podmínku mít rozpočtový deficit do tří procent hrubého domácího produktu. "Předpokládá se, že paktem stability a růstu se budou řídit všichni členové EU. Takže udržet maastrichtské kritérium maximálně tříprocentního deficitu je jen formalita. Toto kritérium je možné zrušit, aniž to způsobí problémy," upozorňuje guvernér. Česká republika původně plánovala, že euro zavede v roce 2010. Nyní se ale tento termín nezdá být kvůli vysokému schodku veřejných rozpočtů reálný.

Od ledna se v Česku zvyšují mimo jiné ceny elektřiny, tepla, vody a regulovaného nájemného, naopak zlevňuje plyn. Domácnosti zaplatí letos za elektřinu v průměru o 7,9 procenta více. Roční výdaje za elektřinou tak vzrostou zhruba o 700 až několik tisíc korun v závislosti na tom, zda se proud využívá pouze pro svícení a domácí spotřebiče nebo i k vytápění.

Nájemné v bytech s regulovanými činžemi poroste do roku 2010 v průměru o 19,2 procenta ročně. Regulované nájemné se vztahuje na 760.000 bytů, což je téměř pětina bytového fondu. V některých městech nájemné může růst i o více než 30 procent. Například v Praze 1 je to zvýšení o 30,3 procenta, v Karlových Varech je maximální přírůstek nájemného stanoven na 34 procent a v Hradci Králové na 35,1 procenta.

Ceny vody z vodovodů by podle odhadu odborníků měly letos v průměru vzrůst přibližně o šest procent, tedy asi o tři koruny na metr krychlový. Vodné a stočné za tisíc litrů vody by mělo v průměru stát kolem 50 až 51 korun. Čtyřčlenná rodina při takovém zdražení zaplatí za celý rok zhruba o 400 korun více než letos. V růstu cen i jejich absolutní výši jsou ale značné rozdíly mezi regiony a jednotlivými vodárenskými společnostmi.

Odběratelé zemního plynu ušetří. Pro domácnosti ceny plynu klesají v průměru o 4,2 procenta. Nejvíce zemní plyn zlevnil ve Středočeském kraji, a to o 5,8 procenta. Naopak nejméně v Jihočeském kraji o 1,9 procenta.

Vládní koalice ODS, lidovců a zelených plánuje snižovat daně, zavést spoluúčast pacientů, odbourat zbytečné sociální dávky a zvednout věkovou hranici odchodu do důchodu. Hodlá také otevřít diskusi o přímé volbě prezidenta - případné všeobecné hlasování o hlavě státu se ale podle premiéra Mirka Topolánka nemá týkat voleb v roce 2008, kdy by měl funkci obhajovat Václav Klaus. Topolánek v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že taková změna ústavy by byla účelová. "Pokud dojde ke změně ústavy v této části, mělo by se to týkat až další volby," uvedl. V koaliční smlouvě žádný závazný termín není.

Strany se podle smlouvy dohodly na postupně narůstajícím snižování schodku veřejných financí, snižování počtu zaměstnanců státní správy nejméně o tři procenta ročně a zjednodušení výběru daní. Jednotná sazba daně z příjmu u fyzických i právnických osob by měla činit 17 až 19 procent s tím, že vláda zvýhodní rodiny s dětmi a obyvatele s nízkými příjmy. Koalice chce zachovat systém dvou sazeb DPH, základní výše bude činit 17 až 19 procent, výše snížené sazby bude stanovena dodatečně, stojí ve smlouvě.

Zrušit chce nová vláda daně z dividend, kapitálových výnosů, daně dědické, většinu darovacích daní, daň z převodu nemovitostí a daň z nemovitostí ze zemědělské půdy. Koalice chce připravit a pokud možno i realizovat privatizaci ČSA, Letiště Praha a České pošty a posoudit částečnou privatizaci Českých drah. Od 1. ledna 2008 slibuje koalice zavést výnosově neutrální ekologickou daňovou reformu. Živnostníkům koalice slibuje jednoroční daňové prázdniny. Nová vláda se také zaváže zrušit pohřebné a pastelkovné, zvýšit adresnost sociálních příplatků a snížit porodné. Prioritou koalice má být zahájení důchodové reformy.

Pacienti mají platit za den pobytu v nemocnici, za vydání receptu, návštěvu na pohotovosti a ambulantního specialisty. Na žádost zelených koaliční smlouva obsahuje omezení provozu kamionů o víkendech, závazek vypracování programu kombinované dopravy a výstavby logistických center. Kabinet by měl rovněž znovu zvážit budování jezů na Labi. Podle smlouvy by neměly být prolomeny limity těžby hnědého uhlí a nemělo by se začít s plánováním výstavby nových jaderných bloků.